fb pixel
Vyhledávání

Protřelý svůdník i geniální malíř Pablo Picasso: Ačkoliv prodával obrazy za desítky milionů, ženy si vybíral zásadně podle konta

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Pablo Picasso je v uměleckém světě pojmem. Není snad nikdo, kdo by neznal tohoto legendárního kubistického malíře a jednoho z nejslavnějších umělců vůbec. Dnes je tomu 138 let od doby, kdy se Picasso narodil. Co bychom o této španělské legendě měli vědět?

Jan Palička
Jan Palička Aktualizováno 25.10.2019, 13:21

Syn malíře předurčený k umění

Pablo Picasso, celým jménem Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso se narodil ve španělské Malaze jako první dítě do rodiny malíře José Ruize Picassa. Malý Pablo byl otcem od mala veden k umění, a dokonce jeho první slovo mělo být tužka. Picassův otec svého syna naučil většině malířských a kreslířských technik, Pablo se následně přihlásil na akademii umění v Madridu, ale po roce studia zanechal, jelikož se profesory cítil být příliš svázán a zdokonaloval se jen jako samouk. Zatímco José Picasso se specializoval na co nejrealističtější tvorbu, jeho syn projevoval talent hlavně na abstrakci, což formovalo jeho nezaměnitelný styl.

Poté, co Picasso zanechal studia v Madridu, přestěhoval se do tehdejší Mekky umění Paříže. Sem přišel jen s minimem peněz a bez znalosti jazyka. V Paříži bydlel v malém bytě s básníkem Maxem Jacobem, který ho ve volných chvílích učil francouzsky. Oběma velmi záhy došlo i to málo peněz, které měli a dostali se na pokraj naprosté chudoby, kdy aby si vůbec mohli zatopit, musel Picasso v kamnech pálit obrazy, které předešlý den namaloval. Přesto se ale Pablo Picasso dokázal ode dna odrazit a vypracovat se v jednoho z nejvýznamnějších autorů 20. století, jehož obrazy se prodávají za desítky milionů dolarů. Jeho obraz Alžírské ženy se před dvěma lety prodal za v přepočtu 4,5 miliardy korun, čímž se stal historicky nejdražším v aukci prodaným uměleckým dílem.

Zakladatel kubismu, který definoval žánr

Picassovo tvůrčí období prošlo několika fázemi. Z počátku byly jeho obrazy spíše stylizovanou realistikou ovlivněnou symbolismem. Posléze začal tvorbu stylizovat do geometrických tvarů, čímž společně s francouzským malířem Georgesem Braquem definoval nový moderní malířský styl nazvaný kubismus. Picassova tvorba je typická i tím, že ji můžeme rozčlenit na jednotlivá období. Od modrého období přešel k období růžovému, podle toho jaké barevné tóny byly v jeho obrazech dominantní. Následovalo období africké inspirované uměním černého kontinentu. Poté se Picasso začal věnovat ryze kubistické tvorbě. V pozdním období svého života se Picasso vracel ke klasičtějšímu pojetí malby, ale experimentoval i se surrealismem. Prosadil se i se svou sochařskou tvorbou.

Možná to je dané bohémským životním stylem umělce, ale Pablo Picasso rozhodně nebyl žádným příkladným mužem od rodiny. Naopak ženy a dívky jeho životem spíše procházely a často byly vztahem s malířem značně rozčarované. První lásku Fernande Olivierovou opustil kvůli bohatší Marcelle Humbertové, kterou vystřídala ještě bohatší baletka Olga Chochlová, kterou dokonce i pojal za manželku. Manželství bylo vše, jen ne idylické, hlavně díky Picassovým záletům. Jako šestačtyřicetiletý začal žít se sedmnáctiletou Marií Therése Walterovou, ačkoliv s manželkou se nerozvedl v obavách, že by jí připadla polovina jeho majetku a čekal až do její smrti. S jinou ze zástupu mladičkých milenek Francoise Gilotovou měl dvě děti, donutil ji k rozvodu s jejím manželem a následně si místo ní vzal Jacqueline Rocqueovou.

Kromě umělecké činnosti byl Picasso i politiky angažovaný. V prvé řadě byl celoživotním zarytým pacifistou a odpůrcem války. Odmítal se angažovat jak ve španělské občanské, tak v obou světových válkách. Někteří jeho známí nicméně tvrdili, že tento postoj je dán spíše jeho zbabělostí než nějakým hlubším přesvědčením, za které se Picasso měl snažit prostý strach o život maskovat. Co se politického smýšlení týče, netajil se Picasso podporou komunismu, dokonce byl členem francouzské komunistické strany, kde si ale od soudruhů vyslechl kritiku poté, co nedostatečně realisticky vypodobnil na jednom ze svých obrazů Josefa Stalina. To mu však nebránilo být vášnivým komunistou až do své smrti 8. dubna 1973.

A zde vás potěší recenze na nový filmový trhák Zombieland 2, který budete milovat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články