Ač se o něm v uplynulých letech už příliš nemluvilo, zažívá Jiří Paroubek v posledních měsících návrat do středu mediální pozornosti. Částečně za zájem o bývalého premiéra a předsedu ČSSD může rozpad jeho manželství s chotí Petrou, svou roli ale též sehrává jeho snaha o návrat do politiky. Když se Paroubek pokusil o opětovný vstup do České strany sociálně domokratické, neobešlo se to bez komplikací.
Paroubek překvapil tím, že stranickou buňkou, kterou si zvolil pro své znovuvstoupení do řad ČSSD, se stala buňka v Cerhenicích na Kolínsku, ač sám někdejší premiér žije v Praze. Začalo se spekulovat o jeho vazbách na předsedu cerhenické buňky a zároveň starostu obce Marka Semeráda, o kterém se v minulosti hovořilo jako o člověku velmi blízkému někdejšímu hejtmanovi Středočeského kraje a ministru zdravotnictví Davidu Rathovi.
Kamenem úrazu se pro Paroubka staly stanovy ČSSD, které opětovný vstup bývalých členů, kteří stranu opustili a vstoupili do jiné (což je i Paroubkův případ, jelikož po odchodu z ČSSD založil vlastní stranu LEV21), podmiňují souhlasem původní stranické buňky, jíž byl žadatel o znovupřijetí členem. Paroubkovo přijetí do Cerhenické buňky by tak musela schválit pražská ČSSD, která byla jednohlasně proti. To ale cerhenickým sociálním demokratům nebránilo v tom, aby Paroubka i přesto přijali a požadovali po pražské buňce opětovné projednání celé záležitosti.
Ponechme stranou vnitrostranická pravidla, podle kterých vlastně Paroubek nemá ještě své plnohodnotné členství v ČSSD jisté, a zaměřme se na samotnou stranickou buňku v Cerhenicích. Co může být na místní organizaci sociálních demokratů v bezvýznamné vesnici ve středních Čechách zajímavé? Jak si povšiml na svém facebookovém profilu politolog Matěj Trávníček, cerhenická ČSSD je celorepublikovým unikátem co do počtu členů v poměru k počtu obyvatel obce.
ČSSD Cerhenice pod vedením starosty Semeráda má 89 členů, a pokud by byl schválen pražskou buňkou Jiří Paroubek, jejich počet vzroste na 90. To není samo o sobě nikterak oslnivé číslo. Vezmeme-li ale v potaz, že v Cerhenicích žije 1667 obyvatel, dostaneme se k tomu, že 1 člen ČSSD zde připadne na 18,73 obyvatel. Celorepublikově má přitom ČSSD 20349 členů, což znamená jednoho sociálního demokrata na 519,87 obyvatele Česka. Jinými slovy, Cerhenice jsou se svou členskou základnou na téměř osmadvacetinásobku celorepublikového průměru ČSSD, a pokud by popularita strany byla všude jinde taková jako v malé středočeské obci u Kolína, celkový počet sociálních demokratů by rázem stoupl na více než půl milionu.
Položme si nyní otázku, jak je možné, že zrovna v Cerhenicích je počet členů ČSSD tak vysoký. Nabízí se několik možností. Tou asi nejideálnější by bylo, že jsou obyvatelé obce prostě sociálně demokraticky naladěni. Těmi méně ideálními by bylo, že část členů tvoří tzv. černé duše. „Marek Semerád je génius a měl by být okamžitě dosazen alespoň na pozici místopředsedy strany pro získávání členské základny. Nebo taky ne a prostě to má v Cerhenicích trošku přifouknuté,“ komentuje záležitost politolog Trávníček.
A ještě si přečtěte o tom, jak ČSSD neví, kam dál: Strana představila nové logo, které ji přijde na miliony.