fb pixel
Vyhledávání

Pečete se v kanclu? Navštivte s námi 12 nejstudenějších míst světa

Proč o nich píšeme právě teď? Protože venku je horko jako v pekle...

Ivan Brezina
Ivan Brezina 28.6.2017, 07:50

Ploužíte se ulicemi rozpáleného města, pečete se v kanclu a lapáte po dechu v autě? Tady je pár nápadů, kde by vám bylo líp:

1. Vostok, Antarktida

Na sovětské výzkumné stanici byl 21. července 1983 naměřen největší přírodní mráz na Zemi: – 89,2 C. Rekord se podařilo překonat až před čtyřmi lety, ale vědci se o to přou (viz bod 12).

2. Jakutsk, Rusko

Hornická metropole východní Sibiře asi 450 kilometrů jižně od polárního kruhu má přes 250 000 obyvatel. Bývá proto označována za nejstudenější velké město světa. Jakutsk stojí na trvale zmrzlé půdě (permafrostu), takže se tu domy budují na betonových pilotech. Extrémní subarktické klima se projevuje průměrnou červencovou teplotou jen 19,5 °C, zatímco v únoru je průměrná teplota −38,6 °C. Nejníž tu zatím teploměr spadl v únoru 1981, kdy bylo v Jakutsku naměřeno −64,4 °C. A teď si představte, že byste tam měli žít…

3. Litvínovice, Česká republika

Ve vesnici u Českých Budějovic byla 11. února 1929 naměřena nejnižší teplota na našem území (– 42,2 C). Povedlo se to v soukromé meteorologické stanici gymnaziálního učitele fyziky Jaroslava Maňáka. Tehdejší mrazy byly označovány jako “arktická zima století”. Průměrná únorová teplota v pražském Klementinu spadla na –10,9 C a na stanici Víglaš-Pstruša u Zvolena naměřili minus 41,0 stupně C (od té doby nepřekonaný slovenský rekord). Českému rekordu se v lednu 1987 přiblížil amatérský "lovec mrazů" Antonín Vojvodík, který na šumavské Jezerní slati naměřil –41,6 C.

4. Hell, Norsko

Vesnice, jejíž název znamená v angličtině “Peklo”, leží v kraji Nord-Trøndelag jen kousek severně od Trondheimu ve středním Norsku. Turisté si tu v zimě často fotí selfíčka s místním názvem a píšou k nim: „I peklo může zamrznout.“ Asi proto se o Hellu říká, že je tu extrémní zima. Ve skutečnosti tu ale ani v lednu nebývá větší mráz než asi −25 °C. Takhle vznikají mýty…

5. Verchojansk, Rusko

Městečko v republice Sacha na Dálném východě bylo založeno v roce 1638 jako centrum chovu sobů a těžby cínu a zlata. Po roce 1860 sem carský režim posílal do vyhnanství své politické odpůrce. Trest to byl drsný, protože sezónní výkyvy teplot tu patří k největším na světě. V létě teploměr stoupá k 30 C, ale v zimě klesá až –55 C. Zatím nejnižší naměřená teplota (únor 1892) je −69,8 °C. Podle posledního sčítání v roce 2002 ve Verchojansku žilo 1434 obyvatel, ale jejich počet stále klesá. Divíte se?

6. Sutherland, Jihoafrická republika

Sluncem rozpálené pláně plné slonů, zeber a lvů? Nejstudenější město Afriky má průměrnou roční teplotu jen 11,3 C. Sutherland leží v nadmořské výšce 1480 m a má asi 2800 obyvatel. O prvenství se pře s farmou Buffelsfontein, kde byla v JAR naměřena nejnižší teplota −20,1 °C.

7. Ojmjakon, Rusko

Obyvatelé téhle sibiřské vesnice s asi pěti sty obyvateli ležící asi tisíc kilometrů východně od Jakutsku (viz bod 2) se někdy s obyvateli Verchojansku hádají, kde je větší zima. Verchojansk sice Ojmjakon překonává nižší průměrnou teplotou, ale prohrává v té absolutní. V Ojmjakonu byla 26. ledna 1926 výpočtem určena teplota −71,2 °C a průměrné zimní teploty od začátku prosince do konce února se pohybují kolem −50 °C. Proto je označován za nejchladnější trvale osídlené místo na světě, nejchladnější místo na severní polokouli a za sibiřský pól mrazu. Naštěstí tu mají horké prameny…

8. Helsinki, Finsko

V roce 2000 tu byla naměřena nejnižší lidstvu dosud známá teplota ve vesmíru. Fyzikálnímu týmu vedenému Juhou Tuoriniemim se podařilo ochladit jádro atomu rhodia na – 273 °C, tedy jen nepatrně nad absolutní nulu (– 273,15 °C). Ani v nejstudenějších koutech vesmíru přitom většinou teploty neklesají pod – 245 °C. Guinessova kniha rekordů ale Tuoriniemiho prvenství neuznává. Aby pro ni totiž rekord platil, musel by se prý ochladit celý atom.

9. Ulánbátar, Mongolsko

Tahle metropole s průměrnou roční teplotou jen −0,4 °C bývá označována za nejchladnější hlavní město na světě. Může za to kontinentální klima s velkými teplotními rozdíly mezi ročními obdobími. V lednu teplota v Ulánbátaru běžně klesá až na –30 C (nejnižší naměřená byla −42,2 °C v únoru 1957). V létě tu ale bývá až 40 C, samozřejmě nad nulou.

10. Usť–Cilma, Rusko

Město s bizarním názvem ležící na řece Pečora v ruské oblasti Komi se pyšní titulem „nejstudenější místo Evropy“. Bylo tu naměřeno –69 C a přesto tu žije asi pět tisíc lidí.

11. Barrow, Aljaška

Nejsevernější město USA je současně i nejseverněji položeným lidským sídlem s více než dvěma tisíci obyvateli (žije tu asi 4580 lidí). Leží 1930 kilometrů od severního pólu a 514 kilometrů za polárním kruhem. Barrow zažívá velmi studené, větrné a temné zimy. Na konci listopadu tu slunce zapadne a objeví se až na konci ledna. Dokonce i v krátkém létě tu bývá velmi chladno – průměrná červencová teplota je jen 4,9°C.

12. Východní Antarktida

V prosinci 2013 byla na zdejších náhorních pláních objevena dosud nejnižší teplota na Zemi: – 93,2 C. Ano, objevena, nikoli naměřena. Vědci totiž tehdy analyzovali záznamy z více než třiceti let teplotních měření desítkami družic. Ukázalo se přitom, že rekordní teplotu jedna z nich zjistila 10. dubna 2010. Nebylo to ale potvrzeno pozemním měřením. Vědci odhadují, že v místě tzv. Angusova dómu v centrální Antarktidě mohou teploty klesat až na –95 C.

Plus (nebo spíš mínus)

Absolutní nula je 273,149806372 C. Níž už to prostě nejde, protože při této teplotě se zastaví tepelný pohyb částic. Ze třetí věty termodynamické ale plyne, že absolutní nuly nelze nikdy dosáhnout. Dalším zajímavým pojmem je tzv. tepelná smrt vesmíru. Až se jednou za miliardy let veškerá využitelná energie hmoty nevratně vyčerpá do odpadního tepla, ustanou chemické reakce a vesmír doslova „zamrzne“.

A TADY si přečtěte, jak si teď v létě doma vytvořit zimní pohádku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články