fb pixel
Vyhledávání

Pes proti kulometu: Armádní sbor K9 pro výcvik psovodů a válečných psů zřídily Spojené státy během druhé světové války

Zdroj: Puttnam (Lt), War Office official photographer - Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25337638

Americký armádní sbor K9 slaví své oficiální narozeniny každý rok 13. března. V tento den v roce 1942 začala armáda USA aktivně nábor a výcvik psovodů pro tento sbor. Národní den veteránů K9, jak je 13. březen nyní nazýván, je příležitostí k uznání statečnosti a oddanosti těchto psů, kteří slouží ve prospěch své země. Je to doba na vzpomínku na jejich službu a oběti ve prospěch vlasti.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 15.3.2024, 09:40

Pes jako filmová hvězda

Během první světové války sloužilo na obou válčících stranách více než milion psů, kteří přenášeli zprávy, zpravidla podél složité pavučiny zákopů, a poskytovali vojákům určitou míru psychologické útěchy. Nejslavnějším psem, který z války vzešel, byl Rin Tin Tin, opuštěný německý válečných pes nalezený ve Francii v roce 1918, odkud byl převezen do Spojených států, kde debutoval v roce 1922 v němém filmu Muž od Pekelné řeky.

Jako první „zvířecí filmová hvězda“ proslavil Rin Tin Tin tehdy ještě málo známé plemeno německých ovčáků po celé zemi. Ve Spojených státech se od výcviku psů pro vojenské účely po první světové válce do značné míry upustilo.

Druhá světová válka

Když země v prosinci 1941 vstoupila do druhé světové války, zahájila Americká kynologická asociace a skupina nazvaná Dogs for Defense hnutí, jehož cílem bylo mobilizovat majitele psů, aby darovali zdravá a schopná zvířata pro Quartermaster Corps americké armády. Výcvik byl zahájen v březnu 1942 a na podzim téhož roku dostalo QMC za úkol vycvičit psy také pro americké námořnictvo, námořní pěchotu a pobřežní stráž.

Sbor K9 zpočátku přijímal více než 30 plemen psů, ale seznam byl brzy zúžen na sedm: Německé ovčáky, belgické ovčáky, dobrmany, kolie, sibiřské husky, malumuty a eskymáky. Výcvik členů sboru K9 trval celkem 8 až 12 týdnů. Po základním výcviku „poslušnosti“ byli psi vysláni do jednoho ze čtyř specializovaných programů, které je připravovaly na práci strážných psů, průzkumných nebo hlídkových psů, psích poslíčků nebo psů na vyhledávání min.

Hrdina Chips

V aktivní bojové službě se ukázalo, že průzkumní psi jsou obzvláště důležití, protože upozorňují hlídky na blížícího se nepřítele a zabraňují překvapivým útokům. Největším psím hrdinou druhé světové války se stal německý ovčák Chips, který sloužil u 3. pěší divize.

Chips, vycvičený jako strážní pes, byl dne 10. července roku 1943 se svým psovodem uvězněn na pláži italským kulometným hnízdem. Chips se však od svého psovoda odtrhl a zaútočil na nepřátelské kulometné hnízdo sám, čímž donutil celou čtyřčlennou posádku ke kapitulaci. Ten samý den pomohl zajmout dalších deset italských vojáků. Zraněný Chips byl vyznamenán Záslužným křížem, Stříbrnou hvězdou a Purpurovým srdcem, tato vyznamenání však byla později zrušena kvůli armádní politice, která bránila oficiálnímu ocenění zvířat. V roce 1945 byl z armády propuštěn a navrátil se zpět ke své rodině.

Zdroj: History, Asomf

Podobné články

Doporučujeme

Další články