„Jedno espresso, prosím,“ objednám si v Česku a na 99 % mi na stole přistane americano. Abyste totiž v našich končinách dostali klasické presso, musíte říct kouzelnou formulku „piccolo“. Taková káva ale neexistuje. Uf. Takže si to jednou provždy ujasněme.
Piccolo
Piccolo je naprostý nesmysl, znamená to italsky „malý“, ale v Itálii vás nepochopí a možná ještě někoho urazíte. Jestli si u Itala chcete objednat piccolo, prostě řekněte „un caffé, per favore“. Dostanete malou silnou kávu bez mléka. Espresso prostě.
Espresso
Obvykle 30 ml silné kávy bez mléka.
Ristretto
Kafíčko pro fajnšmekry – 22 ml kávy. Ristrettu se také říká caffé basso = nízké kafe.
Cappuccino
30 ml espressa, 30 ml horkého mléka a 2 centimetry mléčné pěny. Žádné kakao nebo skořice navrch. Pokud je cappuccino připraveno z dobré kávy a mléka, nepotřebujete chuť přebíjet sypkými vyfikundacemi, které vám ulpí mezi zuby.
Latté
Tady pozor. Lattéčko vypadá v různých koutech světa různě. Když si v Itálii objednáte „latté“, chvíli na vás budou divně koukat a pak vám přinesou mléko. Radši říkejte „caffelatte“. Caffé Latté většinou sestává z 60 ml espressa, 300 ml horkého mléka a navrchu je ještě vrstva mléčné pěny. Ne všude vám latté přinesou ve sklenici a s těmi rozdělenými vrstvami, jak jsme zvyklí u nás.
Americano
Americano ve světě vypadá jako české presso. Tedy 30 ml pressa a 60 ml vody. Americanu také můžete říkat lungo nebo alto.
Macchiato
Kafé makjáto. Né machjáto, mačáto ani mačijáto. Macchiato znamená italsky tečkovaný nebo skvrnitý. Jedná se o presso (30 ml) s kapkou mléčné pěny. Takové menší cappuccino.
Mocaccino
Nápoj, který se skládá z cappuccina a horké čokolády. Varianta pro ty, které by klasické kafe porazilo.
Doppio
Dvojitá dávka espressa. Tedy 60 ml silné kávy.
Corretto
Jedná se o 30 ml espressa doplněných koňakem nebo likérem. Ten se buď lije rovnou do kávy nebo se servíruje zvlášť – podle toho, kde se zrovna nacházíte.
Turecká káva
U nás bohužel velmi oblíbená. Bohužel proto, protože nevíme, jak tureckou kávu připravit. Lógr se, přátelé, nepije. Turci vezmou 7 g velmi jemně namleté kávy a 100 ml vody. Do konvičky (džezvy) nalijí studenou vodu, přidají kávu a přivedou k varu. Káva zpění a naplní konvičku až po okraj. Pak kávu odstaví a nechají pěnu spadnout. Zpěnění opakují ještě 2krát. Potom nechají usadit kávovou sedlinu a kávu nalévají do šálků z výšky 8 až 10 cm.
O alžírské kávě, která Alžírsko neviděla ani v televizi, se vůbec bavit nebudeme, že ano.:)
A kdyby vás zajímalo, která česká jídla ‚OMYLEM‘ považujeme za tradiční, klikněte SEM.