fb pixel
Vyhledávání

Po Spojených státech začíná mít TikTok problémy i ve Velké Británii

Britský parlament požaduje bezpečnostní prověrku na aplikaci TikTok, která by si přála zabydlet se na britských ostrovech. Spojené státy už s aplikací bojují, stejně jako další velké světové demokracie. Do hry vstupuje i Microsoft.

Jan Studnička
Jan Studnička 4.8.2020, 09:51

Pět očí

Spojené státy jsou s Čínou na nože už nějakou dobu. Trump vede s Říší středu řadu měsíců vleklou ekonomickou válku, v poslední době se navíc zostřují i diplomaticko-špionážní hrátky mezi oběmi velmocemi, přičtěte k tomu vypjaté vztahy kvůli Hong Kongu a pandemii koronaviru.

Zatím posledním bojištěm jsou mobilní telefony a válčí se o aplikace. USA totiž stejně jako většina západních demokracií považuje čínský software za nebezpečný a konkrétně u TikTok aplikace už několik měsíců rostlo podezření, že k osobním datům uživatelů má přístup čínská vláda. Ostatně všechny velké čínské technologické společnosti jsou nějakým způsobem napojeny na svou vládu.

Donald Trump koncem minulého týdne impulzivně prohlásil, že TikTok prostě zakáže, což vedlo k všeobecné panice napříč generací Z a srdceryvným loučením se s fanoušky. Nakonec však nejspíš nebude situace tak horká. Do věci totiž vstoupil Microsoft, který se rozhodl, že může v některých oblastech aplikaci odkoupit od Číňanů a provozovat sám.

Tím pádem by se zaručilo, že Čína nedostane citlivá data od svých uživatelů a děti na západě nebudou páchat hromadné sebevraždy.

Aliance tajných služeb Five Eyes, která se skládá ze špiónů Austrálie, Nového Zélandu, Kanady, Velké Británie a Spojených států, tohle řešení protěžuje. A vypadá to, že ze všech jmenovaných států jako poslední váhají Britové.

Staré (ne)přátelství

S čínskými technologiemi si britský premiér Boris Johnson dlouho nevěděl rady. Ještě loni na podzim tvrdil, že Huawei je cesta, kterou by se Británie měla vydat, pár měsíců zpátky začal váhat a nakonec otočil úplně, takže stejně jako Spojené státy, i Velká Británie nedovolí činskému gigantovi stavět 5G věže na svém území. Jakákoli už funkční 5G technologie od Huawei má být do pár let deaktivována.

Sám Johnson osobně si to s Čínou rozházel tím, jak se vložil do sporu o Hong Kong.

Teď Velká Británie nejspíš hodlá srovnat krok i v jiném poli. Neil O’Brien, spoluzakladatel skupiny, která uvnitř konzervativní strany hlídá čínská aktiva, tlačí na to, aby britská tajná služba vypracovala a parlamentu předala posudek právě na TikTok. Konsenzus ale říká, že výsledek už se ví předem. Kontráši budou minimálně doporučovat řešení ostatních zemí Five Eyes - Microsoft.

Microsoft sám na svém blogu vydal prohlášení, kde říkají, že berou bezpečnostní rizika a “obavy prezidenta Trumpa” velice vážně a zodpovědně. A podle BBC jsou ochotni jednat i v Británii. Na win-win scénář je zaděláno. Pokud ovšem Čína neexpanduje appku primárně kvůli datům a až sekundárně kvůli byznysu. Pak by mohla zase začít kopat kolem sebe.

Podobné články

Doporučujeme

Další články