fb pixel
Vyhledávání

Počátky SK Slavia Praha: Z amatérského klubu se díky skotskému trenérovi stala fotbalová ikona

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

SK Slavia Praha patří k nejstarším profesionálním fotbalovým klubům v Česku. Je tomu přesně 131 let od doby, kdy byl založen. I když se původně jednalo o klub, který sdružoval cyklisty, tak fotbal byl k němu postupem času přidružen. Cílem vzniku Slavia Praha bylo přilákat mladé studenty ke sportu, což bylo tehdy považováno za velice pokrokovou snahu. Vše se nakonec povedlo a „sešívaní“ se mohou v současnosti pyšnit mnoha úspěchy na domácí i evropské úrovni.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 1.11.2023, 16:05

Slavia Praha slaví 131 let

SK Slavia Praha původně vznikla jako Akademický cyklistický odbor Slavia (ACOS). Dne 2. listopadu 1892 se v Kulichově domě na Karlově náměstí konala valná hromada Literárního a řečnického spolku Slavia, kde se v rámci vysokoškolských snah o rozvoj spolku studenti po bouřlivé debatě rozhodli, že založí sportovní oddíl. O tři týdny později se ACOS rozhodl zvolit si za svého předsedu lékaře Václava Kubra. Činnost spolku však netrvala ani dva roky a kvůli údajné protirakouské činnosti byl rozpuštěn policií. Nicméně během této krátké doby se spolku podařilo zúčastnit se mnoha cyklistických závodů, a člen Slavie V. Kratochvíl dokonce během jednoho roku získal 16 cen.

K úplnému zrušení spolku samozřejmě nedošlo. Členové se scházeli i nadále a přemýšleli nad založením nového studentského klubu. V květnu 1895 se přece jen studentovi medicíny Jaroslavu Hausmanovi podařilo založit v restauraci U Brejšků Sportovní klub Slavia. V rámci této schůze se dokonce podařilo k cyklistice přidružit i další sporty, a to včetně fotbalu. Samozřejmostí od samého začátku byly klubové barvy v podobě červené a bílé a postupem času k nim přibyla i rudá pěticípá hvězda, která směřovala hrotem dolů. Oficiální dres byl ustanoven takový, jak ho známe dodnes, tedy z poloviny bílý a z poloviny červený.

Úplně první fotbalový trénink se konal v listopadu 1895 na Císařské louce. Z počátku fotbalisté z klubu Slavia pouze trénovali, jelikož neměli k dispozici vlastní hřiště, které by splňovalo základní kritéria. Z těchto důvodů museli trénovat a posléze i hrát zápasy na všemožných místech po Praze. V té době se navíc jednalo o mládežnické mužstvo složené ze středoškolských studentů. K prvnímu oficiálnímu zápasu došlo 25. března 1896 proti týmu AC Praha. Zápas je považován za historicky první derby pražských „S“. Tím je samozřejmě myšlen zápas Slavia versus Sparta. V prvním zápase se podařilo mladým slávistům porazit Spartu 6:0.

Ze Slavie se postupně stal jeden z nejlepších klubů v rámci Česka. Nesmíme zapomínat na to, že se nejednalo o žádnou profesionální soutěž, nýbrž o amatérský fotbal, který spočíval v domlouvaných zápasech mezi pražskými kluby, anebo například v neoficiálním mistrovství Čech. To se konalo mezi lety 1896 až 1902. Šlo o nepravidelný turnaj, jenž se pořádal celkem devětkrát. SK Slavia Praha ho dokázala vyhrát šestkrát.

V roce 1899 se slávistům podařilo získat pro své domácí zápasy prostor na Letné, kde se rovněž odehrál i jejich první mezinárodní zápas, a to proti týmu SC Berlín. Netrvalo to ani dva roky a Slavia už na Letné disponovala prvním travnatým hřištěm v Čechách, což jí záviděl kdejaký klub v Čechách. O prestiži klubu SK Slavia Praha nebylo pochyb, obzvláště když ho začal v roce 1905 trénovat slavný skotský trenér John Madden. Ten byl předtím známým fotbalistou Celtic Glasgow. Pro Maddena se Praha stala domovem, a dokonce se zde i oženil s Františkou Čechovou, s níž měl syna Jindřicha. Skotský trenér přinesl do pražského klubu moderní metody trenérské práce, které zahrnovaly například i masáže nebo základy fyzioterapie, což v té době nemělo v naší zemi obdoby. Vyznal se v rehabilitaci i léčení výronů a prý dokonce vyráběl i vlastní masti, které urychlovaly rehabilitaci po zranění. Díky němu Slavia získala poprvé český pohár, a to v roce 1908. V klubu nakonec zůstal neuvěřitelných 25 let a na tréninky prý v penzi dohlížel z invalidního vozíku. Maddenovi se dodnes přezdívá „otec českého fotbalu“, který sehrál v českém sportu obrovskou roli. Slavný skotský trenér je pohřben na Olšanských hřbitovech v Praze.

V té době byla na stadionu na Letné postavena i první tribuna a Slavia se utkala s evropskými velkokluby typu FC Barcelona, Celtic Glasgow, Bayern Mnichov, Rapid Vídeň nebo Southampton FC.

Nicméně profesionální fotbalová liga byla u nás založena až v roce 1925. Do té doby se od konce první světové války u nás odehrávala jen pohárová soutěž s názvem Středočeský pohár, což byl v podstatě předchůdce Poháru FAČR.

Podobné články

Doporučujeme

Další články