Holky a kluci jsou stejně dobří
Do českých kin dorazila nová marvelovka, vůbec první, kterou režírovala žena a jejíž hlavním protagonistou je, no, taktéž žena. Carol Danvers aka Captain Marvel s tváří oscarové herečky Brie Larson je každým coulem vojačka a jde o vůbec nejsilnější hrdinku MCU. Jaké další předpoklady by měl mít dívčí idol, abychom byli spokojení, ptáte se? Problém není až tak v postavě samotné, jako v tom, jakým způsobem feministické poselství, které s sebou už ze své podstaty přináší, prezentuje.
Captain Marvel v průběhu filmu někdo neustále sráží a podceňuje. Ona se ale nedá, vždycky se znovu zvedne a dokáže všem, že je stejně dobrá, nebo spíš mnohem lepší než její zákeřné (čti mužské) okolí, jež je nucena zachraňovat. Hm. Děj filmu je zasazen do 90. let a přesně tam taky tahle idea "holky ve všem předčí kluky, stačí chtít" patří. Feministický empowerment nové marvelovky jede na ne zas tak dobře schované vlně pověstného souboje pohlaví, který nikdy neutichá. To je myšlenka, kterou už musíme jednou provždy zapomenout.
Feminismus znamená rovnost, respekt, nikoliv válku. Captain Marvel ženy a dívky, které na ni do kina půjdou, učí, že jejich síla tkví v tom, o kolik lepší než muži dokážou být. To je špatně. Muži oplývají jistými schopnostmi, ženy oplývají jistými schopnostmi. V některých se mohou shodovat, v jiných má jeden či druhý tábor navrch a je to pak člověk jako jednotlivec bez ohledu na pohlaví, na kterém je, jak moc tyto schopnosti v sobě samém posílí.
Součástí "girl power" jsou mimo jiné empatie a emoce. Captain Marvel je pojatá jako velmi chladná, až arogantní vojačka, která většinu filmu stráví se ztrátou paměti. Nepůsobí zrovna věrohodně - mnohem lépe v tomto před dvěma lety obstála Gal Gadot jako Wonder Woman. Film hrůza, hlavní hrdinka skvost, který ukázal, že žena může mít bojové koule i něžné srdce zároveň.
To ostatně skvěle vykreslil i matriarchát v nejnovějším Mad Maxovi. Ač je hlavním hrdinou muž, skutečné protagonisty postapokalyptického sci-fi představují ženy, které si svou odlišnost od mužů nejen uvědomují, ony ji vyzdvihují. Schopnost dávat život, smysl pro přírodu živitelku, pro rodinu, soudržnost... To všechno neohrožený matriarchát v Mad Maxovi ztělesňuje a vytváří tak naději lepší budoucnosti nikoliv pro výhradně ženskou, ale úplně celou společnost, která žije v područí jednoho tyrana, jehož osobní pohlaví je do jisté míry irelevantní.
Skvělou službu filmovým idolům, které si za vzor mohou brát ženy, nejnověji udělaly hrdinky z fiktivní Wakandy, země, v níž se odehrává další marvelovka - Black Panther. Wakanda je vyspělá země, kde jsou si muži a ženy skutečně rovni. Je to takřka utopie; jakoby tu dvě hlavní pohlaví nikdo ani nevnímal, nerozlišoval. Díky tomu, že film klade důraz spíš na rasový/kulturní empowerment, tady to feministické vyznění působí mnohem přirozeněji.
Captain Marvel to myslela dobře, ale už to dobře neudělala. V jejím světě jsou muži hnidy na vedlejší koleji, což je sice něco, s čím se dokáže ztotožnit každá žena v kinosále, která se někdy střetla s vyhroceným šovinicistickým idiotem, v širším kontextu by se ale aktuálně vyrůstající generace divaček zrovna tohle učit neměla. Výsledný film tak víc než cokoliv jiného připomíná době poplatnou úlitbu Marvelu svým fanouškům; za to, že sólo film, kde hraje prim ženská, uvádí až takhle pozdě.
Na druhou stranu, je to prostě jenom další film podle komiksu, uznáváme. Tak si prohlédněte skvělé sarkastické koláže Annie Taintor a jedeme dál!