Náboženství, které vám káže kouřit marihuanu
Rastafariánství je tedy náboženství a společenské hnutí, které vzniklo na Jamajce zhruba před sto lety. Jeho ikonické symboly, poselství míru a jednoty a nezaměnitelná hudba reggae, oslovují lidi napříč různými kulturami a národnostmi. Často spojované s ikonickým Bobem Marleym, který se v druhé polovině 20. století stal jakýmsi nadčasovým symbolem tohoto hnutí. Rastafariánství je však mnohem víc než jen hudební žánr. Je to komplexní náboženský systém, jenž odráží historické, sociální a politické podmínky Jamajky a dalších částí Karibiku. Přitom kombinuje primárně židovství s křesťanstvím a částečně si vypůjčuje prvky islámu.
Hlavními postavami v rané historii rastafariánství byli Marcus Garvey, charismatický vůdce a zastánce černošské emancipace, jenž v roce 1920 prorokoval nástup černého mesiáše, a Leonard Howell, který je považován za jednoho z prvních rastafariánů. Garveyho myšlenky o africké diaspoře a obnově africké identity měly hluboký dopad na vývoj rastafariánství, zároveň do hnutí přinášely myšlenku černošského nacionalismu. Howell pak rozvinul tyto myšlenky do náboženského a kulturního hnutí, propagujícího návrat k africkým kořenům a odmítání bílého převládání. Filozofie tohoto náboženství vychází z předpokladu, že černošští obyvatelé Ameriky a okolních ostrovů Karibiku byli přivezeni na Jamajku jako otroci, kteří jsou přímí potomci krále Šalomouna a královny ze Sáby. Zároveň se považují za jednoho z izraelských kmenů. Z tohoto důvodu mají ve vlajce Judského lva. Dredy na hlavě mají připomínat lví hřívu.
Centrální koncepce rastafariánství zahrnuje víru v boha Jah. Ten je chápán jako ztělesnění všemohoucí síly, která stvořila svět a chrání své lidi. Rastafariánství také zdůrazňuje návrat k africkým kořenům a odmítání západního kulturního a společenského vlivu. Rovněž byste jako stoupenci tohoto náboženství neměli konzumovat alkohol ani maso.
Symbolika rastafariánství, jako jsou zmiňované dredy (kudrnaté vlasy), červeně, zeleně a žlutě pruhovaná vlajka a etiopský císař Haile Selassie I., jsou pro vyznavače důležitými způsoby vyjádření jejich identity a víry. Nedílnou součástí je i hudební žánr reggae a také kouření marihuany, díky kterému mohou rastafariáni komunikovat se svým bohem Jahem. Není divu, že si toto náboženství získalo příznivce i v jiných částech světa. Nicméně většina z nich nepraktikuje duchovní stránku rastafariánství, ale zaměřuje se na něj spíše z pozice životního stylu a snahy být součástí subkultury.
Kromě zakladatele Garveye a Boba Marleyho patří k významným postavám i císař Haile Selassie I., narozený jako Lidž Tafari Makonnen, který je vnímán jako ztělesnění boha Jahveho. Ten měl v minulosti i některé vazby na Československo, jelikož zde v době svého exilu pobýval. Jeho návštěva byla dokonce literárně zpracována v knize Obsluhoval jsem anglického krále od Bohumila Hrabala. V roce 1959 mu dokonce československý prezident Antonín Novotný udělil Řád Bílého lva, za což se mu odvděčil udělením Řádu královny ze Sáby.
Rastafariánství nemá přesně vymezená dogmata ani jasná pravidla a považuje se za náboženství individuální. Z tohoto důvodu neexistuje žádná jednotná rastafariánská organizace, která by příznivce sdružovala. To dělají pouze sekty a spolky.
I když rastafariánství často čelilo nepochopení a potlačování ze strany moci, tak jeho poselství lásky, míru a jednoty zůstává silné a inspirativní. Mnoho lidí se stále obrací k rastafariánství především kvůli písním a myšlenkám Boba Marleyho. V roce 2024 má o tomto jamajském idealistovi a propagátorovi rodného ostrova vyjít autobiografický film pod názvem Bob Marley: One Love.
Zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/wiki/Rastafari
https://www.csfd.cz/film/1165648-bob-marley-one-love/prehled/
https://www.bobmarley.com/
https://www.britannica.com/place/Jamaica