Bude Rozner znovu kandidovat?
Když se tři týdny před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2017 konala na ČT24 předvolební debata na téma kultura, nenastoupil do ní překvapivě Tomio Okamura jakožto zástupce SPD, ale doposud neznámý volební lídr Jihočeského kraje Miloslav Rozner. Ten měl v rámci SPD zaujmout pozici odborníka na kulturu, jenže poměrně rychle se ukázalo, že to s tou kulturou myslí tak trochu jinak. Roznerův televizní výstup se stal okamžitě virálem a jeho hlášky zlidověly v podstatě přes noc. Na internetu se dokonce objevila i počítačová aplikace s názvem Zabruš, která napodobovala Jolandin kecomat, a vy jste si díky ní mohli připomenout všechny oblíbené hlášky z předvolební debaty.
Tehdy uplynuly tři týdny od legendární debaty a Rozner se stal poslancem za SPD. Voliči Svobody a přímé demokracie v Jižních Čechách nezklamali a dali hlas muži, který pobavil celý národ. Dodnes se vlastně ani neví, jestli hlasy dostal od lidí naschvál z legrace nebo z přesvědčení. V rámci celé ČR se SPD podařilo získat 9,85 % hlasů, přičemž Rozner obdržel hned 642 preferenčních hlasů a stal se tak jediným úspěšným kandidátem ve svém kraji.
Politologové z celé země si lámali hlavu nad tím, jak mohl tento hudební manažer agrockové kapely Argema uspět. I když byl členem hnutí Svoboda a přímá demokracie už od roku 2015, tak s politikou neměl žádné zkušenosti. V životopise se mohl kromě organizování koncertů a jejich domlouvání pochlubit pracovní zkušeností v pekárně a na benzínové pumpě. Podle Wikipedie dokázal během let 1996 až 2012 uspořádat 887 kulturních akcí, takže je možné, že ho lidé znali právě díky tomu.
Pár dnů po volbách oslovila Roznera MF Dnes s otázkou, jak si představuje povolební strategii strany. Ten na to odpověděl takto: „Nechci se do toho zabrušovat, abych se pak z toho musel nějak vybrušovat a neřekl něco špatně. Já nechci nic ovlivňovat a čekám, co Tomio pro nás vyjedná.“ Tímto výrokem se opět stal legendou českého internetu a jeho hláška se „zabrušováním“ se používá dodnes.
Po nastoupení do funkce poslance se Roznerovi podařilo stát členem volebního, mandátového a také imunitního výboru Sněmovny. Ke konci roku 2017 byl navíc zvolen předsedou sněmovní komice pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu. V té době mu zřejmě zároveň stouplo sebevědomí, protože ve stejný měsíc se na sjezdu SPD rozhodl zpochybnit existenci koncentračního tábora v Letech, za což se dočkal kritiky v podstatě ze všech stran. Nakonec na něj podal trestní oznámení samotný Karel Schwarzenberg (TOP 09), jenže policie případ odložila. Státní zástupce se ale rozhodl případ znovu projednat a nakonec ho chtěla policie o rok později trestně stíhat z popírání a ospravedlňování genocidy. Sněmovna se ale rozhodla, že ho nevydá, a tak mohl Rozner i nadále usínat s čistým svědomím.
Miloslav Rozner bohužel patří mezi ty politiky, kteří se příliš nevyjadřují, ale když už se vyjádří, tak to stojí za to. Do konce jeho volebního období zbývá už jen pouhý rok a my pevně věříme, že se rozhodne kandidovat znovu.