A nejhorším moderátorem se stává...
Každý, kdo se o víkendu nudil, měl možnost sledovat na ČT Art předávání 33. ročníku audiovizuální ceny Trilobit, který letos zaujal především svou anticenou Zlatý citron. Ta byla udělována za úroveň vedení televizních debat. Této pocty se letos dočkaly hned tři moderátorské stálice najednou. Konkrétně šlo o Luboše Xavera Veselého, Jaromíra Soukupa a Michaelu Jílkovou. My si myslíme, že to není tak úplně správné a pro nás je jasným vítězem pan Soukup z TV Barrandov a nyní bychom si měli vysvětlit proč.
V případě Michaely Jílkové byla podle poroty cena udělena za moderování pořadu Máte slovo pavlačovým způsobem, který se často pohybuje za hranicí kultivovaného sporu. Porota si myslí, že moderátorka nezřídka dostává hosty do defenzivy nikoliv argumenty, ale zvýšeným hlasem, skákáním do řeči, gestikulací a fyzickým narušováním jejich osobní aury. Nenechá diskutující domluvit a ani reagovat jeden na druhého, čímž manipuluje celou rozpravu. Tím v pořadu vítězí hrubost a hra na emoce nad věcnými argumenty. Ano, s tímto názorem se dá rozhodně celkem souhlasit, ale na druhou stranu je na všech těchto faktorech celý pořad od začátku založen a Česká televize je s ním očividně spokojená a sledovanost to má slušnou. Navíc to je vše z velké části improvizovaná diskuze a Michaela Jílková dělá svou práci prokazatelně správně. Schválně, jestli by tato odborná porota dokázala vyjmenovat alespoň dva jiné moderátory, kteří by byli ochotni vstoupit do jednoho studia s ministry, odborníky a hlasem lidu. Do studia navíc mnohdy zavítají i „osobnosti“ typu Tomio Okamura, Milan Kohout nebo Jiří Ovčáček. To chce nervy ze železa. A navíc kdyby byla tak špatná moderátorka, tak by byl pořad už dávno zrušen. Je to v podstatě taková pravidelná dávka emocí.
U Jaromíra Soukupa z TV Barrandov je to samozřejmě jasné. Není divu, že cenu dostal podruhé, a to za svůj bizarní a neobjektivní způsob moderování, za které se dočkal hned několika pokut od Rady pro rozhlasové vysílání. Šlo vždy o neobjektivní reportáže nebo nemožnost vyjádření druhé strany. V tomto případě cena Zlatý citron více než souhlasí, protože nikoho normálního by nikdy nenapadlo vlastnit televizi a rozjet moderování 10+ vlastních pořadů, které jsou v podstatě identické.
A v případě Luboše Xavera Veselého je to poněkud sporné. Moderátor s dlouholetou praxí z komerčního rádia, kterého oslovil Český rozhlas k vedení vlastního pořadu se stal nedávno terčem kritiky za podbízivý rozhovor s premiérem Andrejem Babišem. Porotci Lukáši Landovi se nelíbí i to, že v soukromé internetové televizi a na YouTube kanálu říká své názory a vyjadřuje náklonnost vůči některým politickým stranám a ideím, což se nemá slučovat s jeho angažmá ve veřejnoprávním rádiu. Nesmíme zapomínat i na konflikt mezi Xaverem Veselým a pořadem Newsroom 24, který loni proběhl. Celý přenos navíc vysílala ČT Art, takže pro Xavera více než rozumné se předávání cen v Berouně zúčastnit a cenu si převzít.
Při předání ceny následně Xaver Veselý řekl: „Mám za to, že jediným arbitrem úspěchu nebo neúspěchu v naší branži je divák nebo posluchač. Jediné politické rozhovory, které vedu, jsou na internetové televizi XTV, k tomu je určitě tato anticena vztažena. Děkuji vám, poroto, že ztrácíte čas a díváte se na moje projekty a moje moderování. Myslím si, že veřejnost by třeba ocenila, kdybyste nám ukázali cestu, kdybyste nám jakýmkoliv hlasem, jakoukoliv připomínkou řekli, jak to máme dělat. Ale takový hlas z vás zatím nevzešel. Místo toho se tady snažíte zostudit nás, tvůrce, za vydatné podpory České televize.“
Porota této ceny si to asi neuvědomila, ale touto cenou dala Xaverovi Veselému další „náboje“, které může využít ve svůj prospěch, a to nejen ve svých pořadech, ale i při jeho kandidatuře do Rady České televize. I díky této ceně se Luboš Xaver Veselý do této funkce podle nás pravděpodobně dostane.