fb pixel
Vyhledávání

Příběh prvního hackera na světě: před 30 lety byl vypuštěn Morrisův červ

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Díky internetu si můžete objednat jídlo, splašit ubytování na jakémkoli místě na světě, rande na jednu noc, Uber, koloběžku nebo cokoliv dalšího. Je to však také místo, kde na vás za každým kliknutím číhá nebezpečí. Lehce můžete přijít o peníze, data i virtuální identitu. První počítačovou hrozbou byl Morrisův červ, který byl vypuštěn 2. listopadu 1988, tedy přesně před 30 lety.

Václav Roman
Václav Roman 2.11.2018, 16:01

První hacker na světě

Před 30 lety se musel změnit přístup k počítačovým sítím, zvláště co se týká jejich zabezpečení. Poprvé je tehdy důkladně prověřil experiment třiadvacetiletého studenta Roberta Morrise, který se vymkl kontrole a ač byl původně zamýšlen jako užitečný, způsobil nakonec hodně velké škody.

V té době se počet počítačů připojených do internetové sítě, která byla úplně jiná než dnes, pohyboval řádově v desítkách tisíc. Počítačové sítě nebyly ještě určeny pro široké vrstvy uživatelů, ale pouze pro výzkumné a akademické účely. Hlavní uzly bychom nalezli na univerzitách, výzkumných ústavech či ve vojenských zařízeních.

Morris byl studentem Cornellovy univerzity ve státě New York a rozhodl se, že se pokusí zjistit, kolik tehdejší počítačová síť propojuje počítačů. Jak už jsme psali v úvodu, chtěl udělat něco prospěšného. Vytvořil počítačový program, který se měl šířit po internetu, jeho výtvor, později označený jako Morrisův červ, pro šíření využíval chyb a nedostatků v tehdejších operačních systémech, a protože se s něčím podobným nepočítalo, bylo jich hodně.

Pravděpodobně by se nic zlého nestalo, kdyby autor neopatřil svůj prográmek možností vícenásobné instalace, kvůli které dokázal infikovat počítače vícekrát, a to se všemi negativními důsledky. S každou další infikací docházelo ke zpomalování daného počítače, až se stal nepoužitelným, protože se úplně zhroutil operační systém.

Morrisovi se podařilo infikovat několik tisíc počítačů, dle odhadů až 10 % všech počítačů na síti, stal se tak nedopatřením prvním hackerem na světě. Škody byly vyčísleny na několik milionů amerických dolarů, dalo totiž hodně práce zastavit šíření zrádného viru.

Nezůstalo to bez následků

Robert Morris byl následně souzen za podvod, byl vůbec prvním člověkem obviněným v USA z porušení zákona Computer Fraud and Abuse Act, který se týká zneužívání výpočetní techniky. Od soudu odešel s tříletým podmíněným trestem, 400 hodinami veřejně prospěšných prací a pokutou 10 000 dolarů.

Jeho neúmyslný čin měl ale i pozitivní dopad. Morris poukázal na nízkou úroveň zabezpečení počítačových systémů, nedostatečná hesla a bezpečnostní díry. Robert Morris nakonec dokončil doktorát na Harvardu a v současné době je profesorem na MIT.

A zde si můžete přečíst o nedávné internetové hrozbě ve stylu "pošlete prachy, nebo zveřejníme video, jak leštíte bambus".

Podobné články

Doporučujeme

Další články