Kdo vymyslí vakcínu na vymýcení nového koronaviru, bude za celosvětovou všespásnou hvězdu. Neméně uznávaný a respektovaný bude ale i ten, kdo přinese opravdu účinný lék nebo postup léčby onemocnění COVID - 19. I na tomto poli se to nejvhodnější řešení hledá a nelze se divit. Nemoc je prostě nová. Těm, pro které je vhodný se podává experimentální lék remdesivir - jedná se většinou o pacienty, kteří mají obzvláště těžký průběh nemoci, a za jehož vývojem stojí tým vedený českým vědcem Tomášem Cihlářem. Pak je zde ale například i léčba krevní plazmou, kterou poskytují ti, co nákazu prodělali. Ano, jedná se o dárce, kteří se rozhodli pomoc, a těch není nikdy dost, jak říká primář Petr Turek.
Jak ovlivňuje současná pandemie chod vašeho transfuzního oddělení?
Udržujeme "zpřísněný protiepidemický režim" tj. povinnost nošení roušky, dezinfekce rukou atd. a apelujeme také na dárce, aby k nám přišli, jen když se opravdu cítí zdrávi. Jinak fungujeme praktické v běžném režimu.
Evidujete méně dárců? Máte k dispozici dostatečné množství krve nebo hrozí, že nastanou problémy?
V současné době nedostatek transfuzních přípravků ani dárců nepociťujeme, ale dárců není nikdy dost. Může se to ovšem změnit prakticky ze dne na den podle vývoje epidemie a event. nových protiepidemických opatření. Některé transfuzní přípravky mají krátkou dobu použitelnosti.
Mají se případní noví dárci krve obávat zvýšeného rizika nákazy novým koronavirem při transfúzi?
Riziko nákazy u nás se snažíme snižovat zpřísněným hygienickým a protiepidemickým režimem, ale žádné speciální riziko nákazy při darování krve není.
Testujete dárce krve na nový koronavirus?
Ne, nemá to smysl - dárce "už u nás je" takže se musíme spolehnout na protiepidemická opatření a pro příjemce eventuálně infikovaný dárce riziko nepředstavuje.
Představují nakažení riziko pro případné příjemce?
Je potřeba říci, že onemocnění COVID-19 se transfuzí nepřenáší, to je nutné si uvědomit. V medicíně je "teoreticky možné" téměř všechno, ale žádný přenos COVID-19 touto cestou nebyl dosud popsán nikde na světě.
Nevím, jestli je to dotaz přímo na vás, ale je skutečně pravdou, že každá krevní skupina je k nemocem jinak náchylná, a to včetně onemocnění novým typem koronaviru?
To zatím není přesvědčivě prokázáno, i když nějaké práce o zvýšeném riziku u některých krevních skupin už vyšly. Na definitivní odpověď bych ale ještě počkal.
Pane primáři, o použití krevní plazmy se hovoří jako o jedné z variant při léčbě onemocnění COVID-19. Vysvětlete nám tuto léčbu, prosím?
Při infekci vytváří nakažený člověk specifické protilátky, které v krevním oběhu různou dobu přetrvávají. Pokud tedy rekonvalescentovi odeberete krev (nebo přímo plazmu), budou v ní tyto protilátky a ty pak, v případě podání nemocnému, mohou průběh onemocnění příznivě ovlivnit - zejména jsou-li podány na začátku onemocnění ,tj. ještě dříve, než si nemocný vytvoří protilátky vlastní. Efekt léčby nebyl dosud prokázán na úrovni "evidence-based" - na to musí proběhnout "kontrolované studie" a ty zaberou dost času. Předběžné výsledky jsou ale "dost nadějné"
Pro koho je tato léčba vhodná a počítá se s tím, že by se masověji rozšířila? Je pro ni vhodný každý pacient s COVIDEM - 19?
Teoreticky je léčba vhodná prakticky pro každého. Dokonce se uvažuje i o podání preventivním u lidí, kteří jsou ve vysokém riziku nákazy - např. někteří zdravotníci atd. Vzhledem k určitému riziku spojenému s podáním plazmy (zejm. alergické reakce) a omezené dostupnosti "covid-rekonvalescentní plazmy" jsou léčeni zejm. nemocní se závažným průběhem choroby. V budoucnosti asi nahradí léčbu "covid-rekonvalescentní plazmou" podávání "čištěných" protilátek (hyperimunního imunoglobulinu, jako je to u jiných infekcí), na jehož výrobě už se pracuje.
Kdo je vhodný dárce? Co musí splňovat?
Těch bodů, kritérií, je několik:
- diagnoza COVID-19 by měla být jistá, tj. laboratorně ověřená.
- kvůli protilátkám, které mohou vznikat u žen v těhotenství se pro klinické použití používá pouze plazma od mužů nebo od žen, které nebyly dosud těhotné.
- plazmu či krev je možné darovat v minimálně čtrnáctidením odstupu od uzdravení, eventuálně od ukončení izolace.
- dárce musí splňovat obecné podmínky dárcovství, to znamenám, že musí být celkově v dobré zdravotním stavu.
Děkujeme za rozhovor, pane primáři.
A vy, naši milí čtenáři, se prosím podívejte na web Thomayerovy nemocnice, konkrétně na tento odkaz: www.ftn.cz/informace-pro-darce-189/. Právě tam najdete více informací o darování krevní plazmy. Pokud se rozhodnete plazmu darovat, uděláte určitě záslužný čin, stejně tak, jako když byste chtěli darovat krev bez toho, že musíte mít za sebou nutně koronavirus. Ona tahle životodárná tekutina je potřebná pořád, koronavirus nekoronavirus. Nebo to již děláte? V tom případě vám patří dík.