1. Když se návštěva zouvá nebo obouvá, musí se před vámi ohnout, jak ten medvěd v Mrazíkovi. A to je dost ponižující pro obě strany.
Jedinou návštěvu, kterou bychom rádi ponížili, je ‚gay‘ zpěvák „Džastyn Býbr“!
2. I té nejkrásnější dívce mohou kvůli těsným lodičkám smrdět nohy. Nemluvě o kozačkách. Když si je ta křehká dívka zuje a vy to ucítíte, je to trapné pro obě strany.
I jí mohou smrdět nohy
3. I ten sebedbalejší člověk může mít díru na ponožce / punčoše. Myslíte, že to není ponižující pro obě strany?
4. Pro mnoho žen, například pro Andreu Běhounkovou, šéfredaktorku Elle, nejsou boty pouhým doplňkem, ale organickou součástí celého oděvu a tím i osobnosti. To samé platí pro formálně oblečené mužské návštěvy, jako je kolega Petr Bílek z Maxima. Přinutit je se vyzout, to je stejné jako sebrat slepci hůl či paraplegikovi vozík. Dovedete si představit, že by se u vás doma musela zout královna Alžběta a princ Charles? A jaký je rozdíl mezi Alžbětou a Charlesem na jedné straně a Andreou a Petrem na straně druhé? Žádný, protože host je vždy král a královna.
Ani Tři králové se nezouvají!
5. Náhradou za nedobrovolně odloženou obuv nabídnete hostům erární papuče, bačkory, pantofle, v kterých se potila chodidla bůhvíkolika návštěv před vámi. Jedinečná šance chytit plíseň, roztoče nebo smradutvorné bakterie. Tohle je skutečný eklhaft! Dovedete si představit Alžbětu nebo Petra v návlecích?
Skutečně chcete, aby si tohle váš host od vás odnesl? Vy nevíte, co to je? To je váš spolubydlící ve vašem kovralovém koberci.
6. Když host papuče z výše uvedeného důvodu odmítne, bude se pak celou návštěvu cítit nesvůj, protože vaše zraky co chvíli bezděky sklouzávají k jeho provinile se krčícím chodidlům.
7. Když host papuče odmítne z toho důvodu, že má na ponožkách stopy od potu a raději tedy (když už byl přinucen se vyzout) nechá nohy větrat, bude zanechávat mokré otisky na linu, dlaždičkách či plovoucí podlaze.
Ne, Albert Einstein se také nezouval. Jen mu byla zima na nohy a v těchto papučích chodil i po zahradě a na přednášky!
8. Pokud nemáte v bytě hladké podlahové povrchy, nýbrž hutné chlupaté koberce, pak i ty sebekvalitnější ponožky (zejména silnější z froté textilie) zanechají v kobercových vláknech nevzhledné žmolky.
9. V každém případě dáváte hostům najevo, že si více než jich ceníte svého koberce či jiné pokrývky podlahy.
10. Při zouvání / obouvání dámských návštěv je v podstatě nutíte, aby vašim zrakům odhalily hloubku svých výstřihů. V případě pokleku spatříte prádlo lezoucí z kalhot, tanga a někdy i mezihýžďovou rýhu. A chudák klečící host musí hledět na váš vyboulený (v lepším případě) poklopec nebo zaříznuté tepláky ženy hostitele.
Velehnus, co? Nemyslíme rýhu vašeho hosta, ale fakt, že jste to přinutili se zout!
11. Často návštěvě smrdí ne nohy, nýbrž boty – jenže bude mít váš host chuť to nějak omlouvat a vysvětlovat?
12. Vaše domácí zvířata, kterým umožňujete volný pohyb po areálu bytové jednotky (zejména pak kočky, fretky, psi atd.), hoří touhou se do nové, neznámé obuvi vymočit, případně vykálet.
13. Vašim domácím zvířatům, která chodíte venčit, nemůžete nikdy ani hadrem, ba ani tekoucí vodou dokonale očistit tlapy, a přesto je nenutíte se přezouvat. Váš host je tedy něco méněcennějšího než váš pes?
A tohle vám nevadí? Slinty na koberci, otírání psího penisu do koberce, sezení nahým konečníkem na koberci, špína z tlapek? Tohle je v pořádku, ale čistě opucované podrážky vaší tetičky vám přijdou špinavé?
14. Pro lidi malých postav jsou boty nezbytností, kompenzují jim výšku. Jejich vyzutím je tak připravíte o velkou část zdravého sebevědomí.
15. A vůbec – máte doma vždy tak perfektně uklizeno, aby si návštěva nenašlapala do ponožek smetí a prach, což jsou hlavně vaše mrtvé buňky z kůže, vlasů a chlupů? Kdo je čistotnější? Žena, která si ráno vystříká boty antibakteriálním roztokem, nebo vy, kteří vysáváte ... skutečně každý den?
Samozřejmě že dámské lodičky nejsou doplňkem, ale jen a pouze na chození. Takže ji vyzujte hned ve dveřích.
Co na tom, že se s ní chcete vyspat! Nejdřív zout, pak orální sex.
16. Zouváním zneužíváte hosta k tomu, aby vám zdarma svými ponožkami vytíral podlahu.
A teď co s tím?
Podívejme se do zemí, kde stále ještě platí "host do domu, bůh do domu". Například v Itálii, Německu, Belgii, Španělsku či Francii to funguje takhle:
1. Část svého obytného prostoru mají zařízenou tak, aby v ní mohli přijímat návštěvy důstojně, bez přinucování se zouvat. Tzn. že mají na podlaze lino, dlažbu, dřevo nebo jiný, snadno udržovatelný povrch.
2. Pokud nastane obava, že by návštěva mohla svou obuví obytný prostor znečistit, pozve se k setkání někam jinam – do restaurace, kavárny či jiného vhodného společensko-kulturního zařízení.
3. Není-li zrovna venku bláto nebo tající sněhová pokrývka, tak se to zkrátka neřeší. Boty si hosté otřou o rohožku a po jejich odchodu se v rámci úklidu použitého nádobí, skla či porcelánu přejede koberec luxem.
Bonusové argumenty:
– už jste někdy viděli americký, italský, britský nebo australský film, kde se lidé zouvají na návštěvě? Ne. Ale můžete to spatřit ve filmech z postkomunistických zemí. Ovšem jen v těch vzniklých po 2. sv. válce. Nebo už jste snad viděli nějaký třeba český prvorepublikový film, kde se hosté na návštěvě zouvají?
– ano, existuje i v civilizovaných zemích výjimka, kde se návštěvy zouvají, a tou je Švédsko. Tam se to však praktikuje hlavně na venkově, protože tu moc nepoužívají esteticky hnusné zámkové dlažby, asfalt, beton na chodník před domem, ale mají přírodní povrchy jako je trávník, písek atd.
– samozřejmě, že je dobré se doma zouvat kvůli pohodlí, ale my se tady bavíme jen a pouze o návštěvě
– existují země, kde je ale zouvání norma: muslimské, hinduistické a buddhistické země, jako je třeba Indonésie, Japonsko, Thajsko, Indie aj. Tam je však zouvání založené na náboženských tradicích (před Bohem se sluší být pokorně bos), navíc modlitby probíhají na hustých perských kobercích, které by se botami zničily. Nebo se jedná o společnosti, kde se stoluje v sedě a na podlaze. V tom případě máte často možnost si někde v soukromí umýt nohy.
Fakt estetická nádhera!
– důvod, proč se u nás lidé zouvají pramení nikoliv z náboženství, ale z faktu, že tradičně je u nás na ulicích bordel (a za socialismu ho bylo mnohem více). Lidé se také houfně v padesátých až osmdesátých letech stěhovali z venkova do měst a s sebou si přinášeli zouvací zvyk. To bylo pochopitelné, protože z chléva by se vyzul i sám král.
– na rozdíl od západních zemí Češi extrémně rádi používají koberce a taky si jich extrémně váží. Ale upřímně řečeno – není právě koberec semeništěm bordelu, špíny a roztočů? A nejsou ty koberce většinou i hnusné?!
Nechat tedy vyzout z bot hosty, které jste si sami pozvali, je projevem vaší neúcty k nim!
P.S. Jestli se něčemu cizinci podivují, pak je to skutečnost, že většina Čechů má nevyčištěné boty. Schválně se koukněte na ty svoje. A pak se nedivme, že nás
Čechy nemá ve světě nikdo moc rád.