Podíl pronájmů roste
V České republice je zažitý trend, že je lepší bydlet ve vlastním, pronájem bytu nebo domu je považován za krátkodobé řešení. Podíl domácností, které žijí v pronájmu je u nás 21 %, v Německu to je téměř polovina a v zemích Evropské unie bydlí v pronájmu přibližně třetina domácností. V poslední době ale i u nás přestává být bydlení v pronájmu určeno jen pro sociálně slabé.
Kvůli vysokým cenám nemovitostí začíná být pořízení vlastního bydlení téměř nedostupné, proto roste počet lidí, kteří volí cestu pronájmu. Zvýšený zájem o pronájem ale zvedá i jeho ceny a podle odborníků se budou ceny pronájmů dál zvyšovat. Ceny pronájmů ale stále rostou pomaleji než ceny bytů.
Podmínky pronájmů bytů
Vývoj cen pronájmů bytů
Průměrná cena nájmu za garsonku o velikosti 30 m2 se od roku 2015 zvýšila z 5 tisíc na téměř 8 tisíc korun, tedy o více než 50 %. A u větších bytů byl nárůst nájemného ještě podstatně vyšší. U bytu o rozloze 65 m2 bylo v roce 2015 nájemné přibližně 7 tisíc korun a v roce 2021 to bylo více než 12 tisíc, jedná se tedy o zvýšení o 71 %.
Ceny pronájmů se napříč republikou liší
V cenách pronájmů bytů jednoznačně vede Praha, kde se průměrná cena za 1 m2 pohybuje kolem 400 Kč a kde se oproti loňskému roku ceny pronájmů zvýšily o 24 %. Nejnižší ceny pronájmů jsou v Ústí nad Labem a v Karlových Varech a jedná se o ceny nižší než 200 Kč. V ostatních krajských městech se ceny pronájmu za 1 m2 pohybují v rozmezí 200 až 255 Kč.
Co se týká vývoje, tak ve srovnání s koncem roku 2021 se ceny pronájmu nejvíc zvýšily v Jihlavě (o 27 %), nejméně v Olomouci (o 3 %). Závěr roku 2022 je ve vývoji cen poměrně optimistický, protože v některých krajích ceny pronájmů klesají, nejvíc v Jihomoravském a v Moravskoslezském kraji.
Pokud porovnáme ceny měsíčního pronájmu bytu o rozloze 60 m2, tak nejvyšší cena je v Praze (21 tisíc korun) a v Brně (17 tisíc korun). Jinak se ceny pohybují v rozmezí 10 tisíc Kč v Ústí nad Labem až 14 tisíc Kč v Olomouci.
Jaké byty se pronajímají nejvíc?
V současné době roste zájem o pronájem větších bytů. Lidé často pracují z domova, proto potřebují mít jednu nebo i dvě pracovny. Zájem je o byty, které jsou nové nebo po rekonstrukci, jsou blíže centru a v místě s dobrou dopravní dostupností. Zájem o pronájem je největší ve velkých městech, kde jsou ceny nemovitostí velmi vysoké, což snižuje dostupnost vlastního bydlení.
Vyplatí se koupit byt? Kde a jaký?
Jak se mění ceny bytů
Ceny bytů jsou v současné době rekordní a ve srovnání s rokem 2010 dokonce dvojnásobné. Vysoké ceny přiměly kupující s nákupem počkat, proto nabídka bytů převyšuje poptávku a trh s byty se stává trhem kupujících. Konec roku 2022 by ale mohl přinést určité zlepšení, protože tempo růstu cen se zpomalilo, ceny bytů začínají stagnovat a v některých krajích dokonce klesají. Pokles cen se týká především starších bytů, které jsou energeticky náročnější.
Nejdražší byty jsou v Praze, kde za byt o rozloze 60 m2 zaplatíte 7 miliónů korun, přičemž v Ústí nad Labem a v Ostravě to bude přibližně třetina. V dalších krajích se ceny pohybují od 6 miliónů v Brně až po 3 milióny v Karlových Varech. V některých lokalitách v závěru roku 2022 ceny bytů mírně klesají. Jedná se například o Ústí nad Labem, Zlín a Pardubice.
Pokud se kromě ceny vezme v úvahu i kvalita života, kterou jednotlivé kraje nabízejí, tak nejlépe vychází Královéhradecký kraj, který je v kvalitě života druhý za Hlavním městem Prahou a ve kterém je možné koupit byt o velikost 60 m2 za průměrných 4,5 miliónu korun.
Vývoj cen hypoték
Součástí úvahy o tom, jestli je lepší byt koupit nebo pronajmout, by měla být i informace, jak se vyvíjejí ceny hypoték. V současné době se úrok u nových hypoték pohybuje kolem 6 %, přičemž v květnu roku 2021 to bylo méně než 2,5 %. Ten, kdo se nyní rozhodne vzít si hypotéku na 3,5 miliónů korun se splatností 25 let, bude měsíčně splácet kolem 23 tisíc korun, přičemž v listopadu roku 2021 to bylo o 6 tisíc méně. Nová hypotéka tedy představuje velkou finanční zátěž na podstatnou část života.
Další možností financování koupě nového bytu je klasická bankovní půjčka, ale i zde je potřeba vše pečlivě promyslet a provést srovnání bankovních půjček, případně se obrátit na finančního poradce.