fb pixel
Vyhledávání

Propuštění Nelsona Mandely: Vůdce hnutí za ukončení jihoafrického apartheidu strávil ve vězení 27 let

Zdroj: Bundesarchiv, Bild 183-1986-0920-016 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5345636

Nelson Mandela, vůdce hnutí za ukončení jihoafrického apartheidu, byl 11. února roku 1990 propuštěn po 27 letech z vězení. Prvních 18 let z celkových 27 strávil v malé cele bez postele a vodovodu.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 11.2.2023, 09:57

Začátek cesty

V roce 1944 vstoupil právník Mandela do Afrického národního kongresu (ANC), nejstarší černošské politické organizace v Jihoafrické republice, kde se stal vůdcem mládežnického křídla ANC v Johannesburgu.

V roce 1952 se stal náměstkem národního prezidenta ANC a prosazoval nenásilný odpor proti apartheidu – jihoafrickému institucionalizovanému systému nadvlády bílé rasy a rasové segregace. Po masakru pokojných černošských demonstrantů v Sharpeville v roce 1960 však Nelson pomohl zorganizovat polovojenskou odnož ANC, která se zapojila do partyzánské války proti vládě bílé menšiny.

Vězení

V roce 1961 byl zatčen za velezradu, a přestože byl zproštěn viny, byl v roce 1962 znovu zatčen za nelegální opuštění země. Byl odsouzen k pěti letům vězení na ostrově Robben a v roce 1964 byl znovu postaven před soud na základě obvinění ze sabotáže. V červnu 1964 byl spolu s několika dalšími vůdci ANC odsouzen na doživotí.

Prvních 18 z celkových 27 let strávil Mandela ve vězení na krutém Robben Islandu. Byl zavřený v malé cele bez postele a vodovodu a nucený vykonávat těžkou práci v kamenolomu. Jednou za půl roku mohl napsat a obdržet dopis a jednou ročně se směl na 30 minut setkat s návštěvou.

Mandelovo odhodlání však zůstalo nezlomené, a přestože zůstal symbolickým vůdcem hnutí proti apartheidu, vedl ve věznici hnutí občanské neposlušnosti. To přimělo jihoafrické představitele k drastickému zlepšení podmínek na ostrově Robben. Později byl převezen na jiné místo, kde žil v domácím vězení.

Konec apartheidu a Nobelova cena míru

V roce 1989 se F. W. de Klerk stal jihoafrickým prezidentem a začal s eliminací apartheidu. De Klerk zrušil zákaz činnosti ANC, pozastavil popravy a v únoru 1990 nařídil propuštění Nelsona Mandely.

Mandela následně vedl jednání ANC s menšinovou vládou o ukončení apartheidu a vytvoření multirasové vlády. V roce 1993 byla Mandelovi a de Klerkovi společně udělena Nobelova cena za mír. O rok později získal ANC v prvních svobodných volbách v zemi volební většinu a Mandela byl zvolen prezidentem Jihoafrické republiky. Mandela odešel z politiky v roce 1999, ale až do své smrti v prosinci 2013 zůstal celosvětovým zastáncem míru a sociální spravedlnosti.

Zdroj: History, wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články