Pražští radní podpořili návrh náměstka primátorky Adriany Krnáčové (ANO) pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) na zbourání Libeňského mostu. Vysloužil si za to přezdívku Demolínek. Most je dlouhodobě v havarijním stavu a od letošního ledna na něj nesmějí tramvaje, autobusy ani auta. Jenže kdo za to může? No přece pražský magistrát, který dnes reprezentují právě dva výše zmínění výtečníci. Město most neopravuje, nestará se o něj, kašle na něj… Říkejte tomu, jak chcete, ale podstata je jasná: viník teď chce svoje lemplovství shodit na most, který za nic nemůže. Prostě „My Prahu nedáme, radši ji zbouráme“:
Libeňský most je architektonicky velmi cenná stavba. Sice se nepodařilo prosadit jeho prohlášení za kulturní památku, ale jde o jediný most na světě s kubistickými prvky. Významný představitel české meziválečné architektury Pavel Janák (1882 – 1856) ho v roce 1928 mezi Libní a Holešovicemi dostavěl v duchu avantgardního purismu. Ústav dějin umění Akademie věd ČR most hodnotí jako „vynikající ukázku jednoduchého, ale velmi účinného architektonického řešení nejvyšších kvalit.“
Tohle že se má bourat, aby se ušetřilo za celkovou rekonstrukci?! Má se to nahradit něčím ošizeným, ošklivým a architektonicky bezcenným?
Existuje ale ještě horší varianta, se kterou přišlo ministerstvo kultury. „Vzhledem k opakovaně prokázané vysoké architektonické a urbanistické hodnotě soumostí ministerstvo plně podporuje myšlenku vybudování kopie, která by splňovala potřebné požadavky na zatížitelnost i životnost mostu a zároveň uchovala mimořádně hodnotné tvarosloví Janákových kubizujících forem,“ píše se v ministerském rozhodnutí. Podle téhle bizarní logiky by se měla Praha řídit i v případě dalších staveb:
Karlův most
Zbourat a postavit kopii ze železobetonu, zvenčí obloženou polystyrenovými kopiemi pískovcových kvádrů. Sochy světců mohou být z recyklovaného plastu, ze kterého se dělají zahradní lavičky. Je velmi odolný.
Katedrála sv. Víta
Zbourat a postavit kopii z panelů, nastříkaných brizolitem. Vitrážová okna budou z plexiskla a gotické podpěrné oblouky z recyklovaných PET lahví.
Národní divadlo
Zbourat a nahradit hologramem promítaným laserovými paprsky. Vyjde to nejlaciněji, jen za trochu elektřiny. Po desáté večer se hologram vypne, aby jeho světlo nerušilo usínající Pražany.
A tady se podívejte, jak Krnda rapuje.