fb pixel
Vyhledávání

První sólový přelet Atlantského oceánu: Charles Lindbergh se stal světovou celebritou, byl vyznamenán i Hermannem Göringem

Zdroj: By The Herman Goering Collection, the Library of Congress. http://www.germaniainternational.com/goring2.html - Library of Congress REPRODUCTION NUMBER: LC-USZ61-1362, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8297992

Před 94 lety vzlétl jednomotorový letoun Charlese Lindbergha z Rooseveltova letiště na Long Islandu a za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Byl tak úspěšně proveden první sólový přelet Atlantského oceánu. Lindbergh se tehdy stal světovou celebritou, jeho výkon je považován za úplný počátek vývoje moderního letectví. Lindberghova proslulost byla tak značná, že byl roku 1938 v nacistickém Německu vyznamenán i Hermannem Göringem.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 20.5.2021, 15:55

Charles Lindbergh

Charles Augustus Lindbergh ml. se narodil 4. února roku 1902 v americkém Detroitu jako syn švédských přistěhovalců. Již od raného mládí projevoval Lindbergh zájem o technické obory a stroje, především pak o letadla. Roku 1922 dokončil studium strojního inženýrství a připojil se k výcviku pilotů a mechaniků pod společností Nebraska Aircraft.

V tomto období si koupil také své první letadlo, Curtiss JN5, které zbylo jako „přebytečný kus“ z první světové války. S tímto letadlem se začal Charles Lindbergh věnovat v té době velice populárnímu vzdušnému kaskadérství. Lindberghův život byl již v té době plně svázán se světem letectví. Pracoval mimo jiné jako letecký mechanik pro aerolinie v Montaně, roku 1924 se přidal k Armádní letecké službě Spojených států.

Během výcviku v armádě vynikal a po jeho skončení nastoupil jako hlavní pilot letecké poštovní společnosti v Missouri, kde létal s dvouplošníkem de Havilland D.H.R. K jeho poštovně-letecké kariéře se váže zajímavá historka o tom, jak zachránil pytle s poštou z hořícího letadla. Lindberg údajně pohotově pytle shodil dolů a bezprostředně kontaktoval letiště v Peorii, aby pro shozené pytle poslali nákladní vůz.

První sólový přelet Atlantského oceánu

Jednoznačným vrcholem Lindberghovy kariéry byl jeho sólový přelet Atlantiku, kterým se také zapsal do historie jako první člověk, jemuž se to povedlo. Lindberghovi, známému také jako Lucky Lindy nebo Osamělý orel, se tento historický přelet podařil v průběhu 20 až 21. května roku 1927.

20. května na svém jednomotorovém letounu Spirit of St. Louis vzlétl z Rooseveltova letiště na Long Islandu a za 33,5 hodiny přistál bez jediné přestávky na letišti v Paříži. Jednalo se nejen o neuvěřitelný výkon, který první sólový přelet Atlantiku vyžadoval, celý let byl navíc nonstop. Je pozoruhodné, že Lindberghův vnuk Eric Lindbergh ten samý kousek zopakoval o 75 let později v roce 2002, a to v čase 17 hodin a 17 minut.

Lindberghovi byl francouzským prezidentem udělen za jeho výkon Řád čestné legie. Na zpáteční cestě byl již Lindbergh slavnostně doprovázen letadly a flotilou válečných lodí až do Washingtonu, kde převzal Záslužný letecký kříž od prezidenta Calvina Coolidge. Lindberghova popularita tehdy strmě stoupala, jeho názor v oblasti letectví byl všeobecně uznáván až do jeho smrti. Za přelet mu bylo o dva roky později, 21. března roku 1929, uděleno dokonce nejvyšší armádní vyznamenání Spojených států amerických, tedy Medaile cti.

Počátek moderního letectví

Lindberghův výkon nepřinesl jen popularitu jemu samotnému, ale celému leteckému průmyslu a oblasti letectví. Letecká doprava se tehdy začal brát opravdu vážně, postupně začalo docházet ke zdokonalování techniky létání a zvyšování doletu letadel. Moderní mezikontinentální letecká doprava v tomto ohledu může děkovat především Lindberghovi.

Charles Lindbergh se stal celosvětově uznávanou celebritou. Mimo jiné byl znám také svým skeptickým názorem ohledně vstupu Spojených států amerických do druhé světové války. Nechvalně proslulá byla také událost z roku 1932, týkající se únosu Lindberghova prvorozeného syna Charlese III. Lindbergh také v předválečném období několikrát navštívil nacistické Německo, kde se zajímal o rozvoj letectví, a především o Luftwaffe, které bylo tehdy na území Evropy špičkou. Hermann Göring tehdy Lindbergha dekoroval Řádem německého orla za jeho přelomový výkon z roku 1927.

Jeho protiválečné vystupování vyvolávalo ve spojitosti s jeho vyznamenáním od nacisty Hermana Göringa ostrou kritiku, Lindbergh tedy rezignoval na všechny své funkce. Během války se ale nakonec přeci jen více než aktivně účastnil všech možných způsobů odboje. V roce 1954 získal Pulitzerovu cenu za svou knihu The Spirit of St. Louis. Poslední léta svého života dožil na havajském ostrově Maui, kde ve věku 72 let 26. srpna roku 1974 zemřel.

Podobné články

Doporučujeme

Další články