fb pixel
Vyhledávání

Putin je už řadu měsíců v přísné karanténě, přestože Rusko koronavirus “porazilo”

Zdroj: By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55090493

Podle informací deníku The New York Times je prezident Vladimir Putin od začátku roku v ochranném “koronavirovém kokonu”, do kontaktu s ním přijdou pouze osoby, které prošly karanténou a s kabinetem komunikuje přes video.

Jan Studnička
Jan Studnička 1.10.2020, 11:22

V ústraní

Přestože začátkem léta Ruská federace oznámila slavné vítězství nad koronavirem a vypustili do oběhu svou zázračnou vakcínu Sputnik, prezident Vladimir Putin vsadil na starou dobrou karanténu. Od začátku března sídlí ve svém sídle mimo Moskvu a na veřejnosti se objevuje pouze minimálně.

I se svým kabinetem komunikuje pouze přes videokonference, ani vládou prověření novináři, kteří mají Kreml a ruskou administrativu pokrývat, neviděli prezidenta naživo řadu měsíců. Osoby, které se s Putinem skutečně setkaly osobně, musely projít dvoutýdenní karanténou, aby bylo jisté, že ruský prezident nebude virem ohrožen.

Například při slavnostním výročí výhry Rudé armády nad nacisty stál prezident na pódiu s přeživšími veterány druhé světové války. A každý z nich před tím strávil dva týdny ve speciálním zařízení, aby se potvrdilo, že Putina nenakazí. Kreml tuhle informaci potvrdil, ale dodal, že šlo hlavně o bezpečnost samotných veteránů, ostatně některým bylo kolem sta let.

Antibakteriální tunely

Analytici se shodují na tom, že důvod k obavám může být jednak Putinův věk, brzy mu potáhne na sedmdesát, ale i paranoia, kterou ale lidé, kteří sloužili v KGB tak nějak trpí obecně, to už je pravděpodobně nemoc z povolání. Pravdou také je, že diktátoři se vždycky bojí o své zdraví víc než demokraticky zvolení lídři, protože i když vás nemoc na dva týdny vyřadí z provozu, v zemi se můžou začít dít věci.

I proto dělá Federální služba bezpečnosti, instituce, která mimo jiné zajišťuje prezidentovo bezpečí, všechno proto, aby u Putina minimalizovala riziko nákazy. V první polovině roku například objednali u ruské společnosti “antibakteriální tunely”, které jsou teď instalovány po Putinově sídle.

Můžete si to představovat jako velice jemnou myčku na auta, akorát pro lidi. Vytvořila ji společnost Motor Technologies, jejíž ředitelkou a zakladatelkou je ruská podnikatelka Olga Izranová. “Projdete v podstatě sprchou z dezinfekce,” vysvětluje slečna Izranová. “Samozřejmě to nefunguje stoprocentně, ale u takhle významného klienta se každé procento počítá.

Je ironií, že prezident Ruska se paranoidně schovává před jakýmkoli rizikem nákazy, přestože jeho administrativa tvrdí, že se nad virem dávno vyhrálo a že jejich vakcína Sputnik V je naprosto bezpečná. Na druhou stranu by pro Putinovu už takhle klesající popularitu mezi jeho lidmi bylo naprosto zdrcující, kdyby ho sundal koronavirus, zatímco jeho politický rival Alexej Navalnyj rozchodil otravu něčím, co byl pravděpodobně novičok.

Navalnyj mimochodem řekl magazínu Der Spiegel, že se chystá vrátit do Ruska, přestože je přesvědčený, že za jeho otravou stál Putin. “Nikdo jiný mě nenapadá,” řekl. Na otázku, jaké to bylo, když byl otráven řekl: “Necítíte bolest, ale víte, že umřete.” Celý rozhovor má vyjít dnes.

Podobné články

Doporučujeme

Další články