1) Muž mnoha profesí
Třiasedmdesátiletého Raymonda Moodyho většina lidí zná hlavně jako spisovatele zabývajícího se posmrtným životem. Původně ale Moody vystudoval filosofii a psychologii, kterou následně i vyučoval. Následně si vzdělání doplnil o absolvování lékařské fakulty a získal titul doktora. Nějakou dobu se živil i jako soudní lékař. Nyní už hlavně shrnuje své celoživotní poznatky do knih a objíždí svět s besedami.
2) Kariéra ovlivněná kolegou
Moody by se nejspíše nikdy nezačal zabývat zkoumáním života po smrti a věnoval by se své klinické praxi, nebýt toho, že se mu kolega George Ritchie při rozhovoru svěřil se zážitkem, který prožil ve svých dvaceti letech, kdy se nakrátko ocitl ve stavu klinické smrti. Moodyho jeho vyprávění natolik fascinovalo, že se rozhodl, že tomuto fenoménu zasvětí svou kariéru a zjistí o něm co nejvíce. Od té doby vyzpovídal tisíce lidí, kteří stejně jako Ritchie prožili klinickou smrt, a na základě jejich výpovědí napsal jedenáct knih.
3) Život po životě a minulé životy
Ve své nejprodávanější knize Life after Life (Život po životě) Moody poprvé použil termínu near death experience, tedy zážitek blízký smrti. Již brzy během svého výzkumu odhalil, že tento prožitek je pro většinu lidí, kteří se ocitnou ve stavu klinické smrti, prakticky totožný. Pacienti jej popisují jako pocit, že opouští vlastní tělo, stoupají vzhůru světelným tunelem a pociťují hřejivé teplo a pocit naprosté harmonie. Většina lidí zároveň popisuje to, že se jim před očima přehraje jejich život a shledají se s mrtvými příbuznými. Moody věří i v to, že lidská duše prožije několik životů a on sám je přesvědčen, že má za sebou již devět předchozích životů.
4) Definitivní odpověď nemá
Na základě výpovědí a jejich až mrazivé shody je Moody přesvědčen, že posmrtný život existuje a že pacienti, které zpovídal, se nakrátko podívali za hranice onoho světa. Zároveň ale dodává, že jednoznačnou odpověď, zda je život po životě, dát nemůže. Nebojí se přiznat, že s jistotou neví, co je poté, co člověk zemře, ač sám prožil zážitek blízký smrti, když se počátkem 90. let neúspěšně pokusil o sebevraždu. S úsměvem dodává, že odpověď každý, jeho samotného nevyjímaje, zjistí, až sám zemře a jedním dechem uklidňuje, že smrti není třeba se bát.
5) V Praze již potřetí
Do Česka se Moody nepodívá poprvé. Již v minulosti navštívil Prahu, a to těsně po revoluci ještě před rozpadem Československa a naposledy v roce 2010, kdy natočil rozsáhlý rozhovor pro Českou televizi. Na festivalu Evolution dnes v 16 hodin zazní jeho přednáška o posmrtném životě a zážitcích blízkých smrti a zúčastní se i debaty na téma prožití přítomného okamžiku a inspirace přítomností. Následně se v příštím týdnu v Praze budou konat dvě Moodyho besedy o přijetí smrti a odcházení ze života jako terapii. O posmrtném životě promluví Moody příští pátek i v Bratislavě. Vstupenky na jeho přednášky můžete koupit zde.