"Ježiš pardon," uvědomil si svou chybu moderátor Tomáš Poláček: "Já vás samozřejmě trochu znám, ale spletl jsem si jméno herce Viktora Dvořáka se jménem Slávek Horák."
Režisér dostal záchvat smíchu a vzápětí se ukázalo, že nedorozumění může vyústit ve velmi zajímavý rozhovor, což v jednu chvíli Slávek Horák okomentoval těmito slovy: "Nečekal jsem, že si dnes budeme povídat hlavně o tenisu, o drogách nebo o hudbě, a o Havla se spíš jen otřeme. Je to pro mě příjemná změna."
Slávek Horák v novém dílu (NE)BLÁZNI skutečně vypráví například o svém tenisovém dětství, kdy objížděl turnaje okolo Zlína, ale bohužel málokdy vítězil: "Na stejných turnajích hrál totiž Jiří Novák, který se později dostal do první světové desítky," vysvětluje lakonicky.
Vzpomíná, jak v devatenácti letech překonal stydlivost a požádal Jana Svěráka, aby si ho vzal coby druhého asistenta režie k natáčení Kolji, čímž všechno začalo.
Dojde i na neuvěřitelné historky, například na tu o magických houbičkách v Indonesii: "Když jsem je snědl, dlouze jsem pak potulnému psovi vysvětloval trasu pražské tramvaje číslo 22," směje se.
Rozhovor s režirérem Slávkem Horákem
Když se koncem devadesátých let přestěhoval z rodného Zlínska do Prahy, vyzkoušel drog více, protože ho nadchla taneční klubová scéna. Stal se dokonce dýdželem,; dodnes občas hrává ve dvojici s velkým kamarádem, hercem Mikim Křenem. Jejich žánrem je převážně house, a ten kdysi zahráli i na narozeninách herce Vina Diesela, který právě natáčel v Praze. "Ráno se nám pak ozval jeho producent, že se to Vinovi líbilo, a ať mu vypálíme náš set na cédéčko, které by si mohl pouštět v autě."
V rozhovoru nakonec přeci jen dojde i na film o Havlovi. Režisér dobře ví, že se na něj kromě nadšených pochval snáší i drsná kritika, moc to ale neřeší: "Mně je jasné, že když má někdo o Havlovi načteny desítky knih, nemusí být s naším pojetí spokojený," uznává, "ale takových lidí jsou tři procenta, a my přeci jen točíme s jinou ambicí. Totiž aby to mělo potenciál zaujmout skoro každého."
Slávek Horák je i producentem a netají se tím, že pokud nechce prodělat, je třeba film dostat do zahraničí. "Festivaly se ruší všude, ale jsou přece i jiné možnosti," zůstává optimistou. "Lidi nové filmy vidět chtějí a my hledáme všechny kanály, jak jim ten náš ukázat. Dejme tomu, že by si ho mohli celosvětově pustit na Netflixu: to by přece bylo skvělé!"
Co na film říkala režisérova dvaadvacetiletá přítelkyně s podivuhodným jménem Vanda Janda? Jakou roli si v něm zahrála? A co se stane, když na sebe Havel nevydělá?
I to se dovíte v novém díle talk show (NE(BLÁZNI.