Rocky a Sly jako jeden
Na začátku prosince roku 1976 přišel do amerických kin nenápadný snímek, jehož úspěch nikdo nečekal. Ostatně, režisér John G. Avildsen na něj dostal jen něco málo přes milion dolarů a celá premise, především pak hlavní postava příběhu, vyšla z nápadu tehdy prakticky neznámého herce, který do té doby hrál jen menší štěky v erotických nebo přímo pornografických kouscích. Udělaný a uhrančivý Sylvester Stallone se k takovým rolím zdál předurčen, přesto měl ambice ztvárnit i dramatičtější part než gigola nebo striptéra.
Ale nebylo to lehké. Stallone tehdy bral, co bylo, především proto, že neměl peníze pro sebe ani pro svou manželku, rovněž herečku, Sashu Czack. Stallone byl tehdy prý tak zoufalý, že se pokusil prodat i vlastního psa Butkuse. Bylo mu 29, dokonce to bylo prý přímo na jeho narozeniny, kdy mu došlo, že musí vytvořit něco podle sebe, jakési alter ego. Něco silného, co ho odliší od ostatních, jinak může dát kariéře v showbyznysu definitivní sbohem. „Měl jsem tehdy v bance přesně 106 dolarů. Vzal jsem je a koupil lístek na zápas Muhammada Aliho s Chuckem Wepnerem. Všichni jsme to považovali za jasné vítězství Aliho, ale co se stalo pak, všechny překvapilo,“ popsal kdysi Stallone zrod Rockyho. Zápas Ali vs. Wepner se skutečně zapsal do dějin – tehdy pětatřicetiletý a už tedy prakticky vysloužilý Wepner sice prohrál, udržel se ale neuvěřitelných 14 kol, než ho legendární Ali konečně knockoutoval. Právě síla ducha stárnoucího sportovce měla Stalloneho inspirovat k vytvoření podobné postavy pro filmové plátno. A tak přišel Rocky.
Rocky Balboa pracuje jako výběrčí dluhů pro lichváře, boxuje v pokoutních zápasech a neúspěšně se dvoří Adrian, plaché prodavačce ve zverimexu. V době, kdy bývalý trenér vyhodí Rockyho z tělocvičny, protože se mu zdá, že jako boxer promrhal svůj talent a je vyřízená existence, chystá se ve Filadelfii boj o titul mistra světa v těžké váze. Protože se však vyzyvatel zranil, vyhlásí obhájce titulu Apollo Creed, že bude boxovat s jakýmkoliv místním boxerem. Chce totiž dokázat, že Amerika je zemí, v níž má každý šanci uspět. V tom vidí Rocky svoji šanci, Creedovi se zase líbí jeho přezdívka Italský hřebec, a tak souhlasí, že se s Rockym utká. Bezelstný Rocky je zpočátku všem spíše pro smích, pak se mu ale konečně podaří získat Adrian, a navíc si ho do parády vezme kdysi úspěšný trenér Mickey. Rockymu to vlije do žil novou krev a nadšení. Postupně se dostává do formy. I když s vítězstvím nad Creedem absolutně nepočítá, všechny včetně svého hvězdného soupeře překvapí, když Creeda hned v prvním kole dobře mířenou ranou uzemní. Začíná zápas, jaký Filadelfie nepamatuje!
Američané příběhy jako ten o Rockym milují, a i proto film za pouhých 28 dní v kinech utržil 117 milionů dolarů. Znásobil turistický ruch ve Filadelfii, především u „Rockyho schodů“ a odstartoval celou filmovou sérii, která vlastně ještě pořád neskončila. Ačkoliv v současných snímcích už Rocky v boxu pouze školí Adonise Creeda, nemanželského syna svého někdejšího soupeře. Snímek však uspěl především díky tomu, jak autenticky Stallone Rockyho vytvořil a zahrál. Mimochodem, i Rockyho psa hraje někdejší reálný Stalloneho mazlík. Herec se nechal slyšet, že několik následujících let po premiéře Rockyho potkával fanoušky, kteří se ho ptali na boxerskou kariéru, jako by Stallone a Balboa byli jeden. A v jistém ohledu to jistě platí.
Nebýt úspěchu Rockyho, Stallone by se nestal hvězdou a nedostal se k druhé ze svých osudových rolí, k Rambovi. S tím pro změnu odstartoval fenomén akčních filmů s hrdiny, kteří neporazitelně kosí nepřátele bez ohledu na jejich počet. Stallone vymyslel Rockymu celý životní příběh a sám napsal scénář k filmu, proto se s postavou tak dokonale sžil. Snímek byl nominován na deset Oscarů a tři sošky taky získal včetně té pro nejlepší film roku. Za prvního Rockyho Stallone dostal 23 tisíc dolarů, za trojku už to bylo někde úplně jinde – hercův honorář činil 10 milionů dolarů. Navíc všechny další díly Rockyho už i sám režíroval. Onen pověstný „americký sen“ existuje, a jak vidno, může se i splnit. Nebo v 70. letech to tak alespoň bylo.