Počty nakažených klesají, ale...
I když se situace v souvislosti s počtem nakažených covidem-19 v posledních dvou týdnech razantně zlepšila a v současnosti jsme už 13 dnů podle indexu PES na čtvrtém stupni, tak to podle ministra zdravotnictví Jana Blatného bude vypadat tak, že se opatření sníží až v polovině února, což v praxi znamená, že ještě zhruba 2 až 3 týdny budeme muset setrvat v tomto režimu. Naproti tomu prezident České lékařské komory Kubek by si představoval, že bychom na stejně dlouhou dobu zavedli tu nejtvrdší formu lockdownu, která by zahrnovala uzavření škol i továren. Součástí toho by byl například i zákaz návštěv a lidé by nesměli opustit své bydliště na více než jeden kilometr. Tímto způsobem se v minulosti rozhodli například v Izraeli. Důvod je jasný – snížení počtu nakažených a snaha o zavedení efektivního trasování. Na druhou stranu by tento krok stál další spoustu peněz a stát by musel vymyslet, jak plošně lidem vynahradit ušlé zisky ze zákazu vykonávat práci.
Podle současných statistik se v Česku během následujících dvou týdnů oficiálně nakazí miliontý občan. Jde samozřejmě o evidovaná čísla, takže realita bude očividně někde jinde. Někteří nakažení totiž nemoc ani nezaznamenají, jiní si zas myslí, že jde o běžnou chřipku, tak nemoc vyleží pár dnů doma, popřípadě ji přechodí. To, co by nás ale nyní mělo primárně zajímat, je očkování, které by nám s našimi problémy mělo pomoct a vrátit nás k normálnímu životu. K 25. lednu 2021 bylo v ČR naočkováno 192 267 občanů, zatímco ve zhruba stejně velkém státě Izrael to bylo ke stejnému datu 3 615 145 lidí. To v překladu znamená, že zatímco Izraelci mají proočkovanou už třetinu obyvatel, tak u nás jsou to sotva 2 %.
K tomu všemu si připočtěte ještě problémy s dodávkami vakcín, hoaxy, fámy, špatný rezervační systém, protekční předbíhání u očkování i hrozbu britské mutace viru. Na druhé straně tu máte nespokojené občany, kterým vadí nedostatečná finanční podpora ze strany vlády, dodržování vládních nařízení ze strany některých politiků a papalášů a neustálé vymýšlení si dalších a dalších restrikcí a zákazů. Kdy tohle všechno skončí? Vzhledem k tomu, že v podstatě žádný stát na světě neplánuje v blízké době žádné větší uvolňování, tak pravděpodobně až za dlouho. Ve světě už na covid-19 zemřelo přes 2,14 milionu lidí a všude možně na světě se objevují další a další mutace. Některé z nich jsou více nakažlivé a jiné jsou pro změnu agresivnější, na druhou stranu prý vakcína účinkuje proti všem mutacím, takže se nemáme čeho bát. Tedy když náš stát bude schopný sehnat dostatek vakcín k tomu, abychom se mohli naočkovat.
Čeští vědci otestovali novou protilátku, kterou vyvinuli švýcarští vědci z Biomedicínského výzkumného ústavu v Bellinzoně, a podařilo se jim zjistit, že účinně ochrání občany před všemi testovanými variantami covidu-19 a zároveň zabraňuje koronaviru v tom, aby dále mutoval a stával se imunní proti tomuto i jiným lékům. Má to však háček – protilátka musí zabírat proti právě se vyskytujícím variantám viru, a pak dokáže účinkovat i proti britské mutaci viru.
Řešením je tedy co nejrychleji začít očkovat. To je ovšem problém, protože Česko prozatím obdrželo zhruba jen čtvrt milionu dávek vakcíny a naočkovalo už skoro 200 tisíc lidí, což znamená, že vakcíny brzy dojdou, když se Ministerstvu zdravotnictví nepodaří rychle obstarat nové. Jenže vakcíny chce nyní celý svět a podle našich předchozích zkušeností s českou vládou se na to klasicky někdo tam nahoře patřičně nepřipravil a nezačal řešit věci včas.