Lidé zapomínají
Zánik Sovětského svazu, který existoval od roku 1922 do roku 1991, byl podle téměř poloviny dotázaných Rusů v průzkumu od nezávislé sociologické společnosti Levada zbytečný a dalo se mu zabránit. Tento názor převládá zvláště u starších lidí, kteří vzpomínají na „lepší časy.“ Nespokojenost převládá zvláště kvůli chudobě a zaostávání za Západem.
Starší generace nostalgicky vzpomínají na dobu před rokem 1991, ne že by se lidé měli lépe než dnes, ale mohli se spolehnout třeba na levné (i když mizerné) bydlení. Navíc existovalo právo na práci, které však bylo spíše povinnost. A nesmíme ani zapomínat na velmi levnou vodku.
Nejvíce trápí chudoba
Rusko už také není takovou supervelmocí jakou býval Sovětský svaz, což ale běžné lidi trápí méně než problém číslo jedna, kterým je chudoba. Dle průzkumu, jenž zveřejnila Ruská federální statistická služba v loňském roce, trpí chudobou každý pátý Rus. Až pětina lidí tak má problém si koupit jídlo a základní životní potřeby.
Více než třetina Rusů se pak dle této statistiky nachází v ohroženém pásmu, mohou si sice pořídit to nejdůležitější, ale už jim nezbývá na předměty dlouhodobé spotřeby a už vůbec ne na to, aby si něco odkládali na dobu, kdy nebudou ekonomicky aktivní.
I kvůli tomu postupně klesá obliba ruského prezidenta Vladimira Putina, jeho popularita se dostala po dlouhé době pod 60 %. Uškodila mu především loni schválená důchodová reforma, která posunula odchod do penze o celých pět let. Reforma stanovuje, že muži budou odcházet do důchodu v 65 letech a ženy v 60 letech. I to vyvolalo vlnu nevole. Původní vládní návrh měl být ještě razantnější, ale Putin prosadil zmírnění.
Chudoba a důchodová reforma, jsou dva důvody, proč Rusové teskní po dobách minulých. Tehdy sice bylo všechno vesměs levnější, obyvatelé však zapomněly na druhou stránku věci. Na toaletní papír se stály obří fronty a běžné potraviny patřily do kategorie nedostatkového zboží. Ostatně s něčím podobným se můžeme setkat i u nás, kde někteří jako kolovrátek stále opakují: „Za komunismu bylo lépe.“
A zde si můžete přečíst o tom, zda se obětoval Jan Palach zbytečně? Našli jsme na internetu ty nejhorší výplody komentujících.