V letošním 22. ročníku soutěže pořádané Nadací ABF (Nadací pro rozvoj architektury a stavitelství), jejímž spoluvypisovatelem je Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, časopis Stavitel a společnost Economia, a. s., se o ocenění ucházelo 58 českých a 5 zahraničních staveb. Soutěže se mohly zúčastnit stavby dokončené v období mezi 1. červnem loňského a 31. květnem letošního roku.
Odborníci "přiklepli" vítězství těmto pěti stavbám:
1. CEITEC – Středoevropský technologický institut, Brno
stavbaroku.cz
inkapo.cz
Vědecké centrum v oblasti pokročilých materiálů a věd o živé přírodě je součástí kampusu Masarykovy univerzity. Těžký high-tech zvenčí i zevnitř, který má působit lehce.
Na nás ale dělá nudný dojem. Zvenčí vypadá jako zmenšenina sportovního stadionu, zevnitř jako výkřik do bílé tmy. Navíc to působí tak nechutně přehledně, že bychom se tam ztratili. A hlavně ukrutně neosobně. Skoro jako "vědci, kteří zjistili, že...".
2. Rekonstrukce lanové dráhy na Sněžku
echo24.cz
stavbaroku.cz
Původní lanovka fungovala 63 let. Spodní úsek nově zrekonstruované lanovky na Růžovou horu byl uveden do provozu loni v prosinci. Těsně pod vrchol začaly čtyřmístné kabiny jezdit letos v únoru.
Na polské straně Sněžky vzniklo už před pár desítkami let naprosté UFO. Ocelové talíře, na které jsme si zvykli, ale když se podíváte pořádně, jsou vlastně hnusné. Vedle stojí dřevěná barokní kaple svatého Vavřince a Rajnišova nová budova Poštovny, co vypadá jako stodola.
Do tohoto architektonického guláše je pak už docela jednoduché cokoliv připojit, a tak oceňujeme, že stavba lanovky není architektonická onanie, ale střídmá stavba.
I když pořád pochybujeme o principu lanovky jako takové – zamysleli jste se někdy, proč by člověk měl vyjet nahoru s plnými útrobami, tam je vyprázdnit a zase jet dolů? Nebylo by lepší tam žádnou lanovku nemít? Poláci ji nemají, a přitom jich na vrcholu bývají celé zástupy.
3. Rodinný dům LF, ulice K Hlásku, Praha 6
stavbaroku.cz
stavbaroku.cz
Mezi klady tohoto rodinného domu patří – kromě estetické stránky – i praktičnost a vysoká udržitelnost. Fotovoltaické panely pokrývají celou jižní fasádu i okolní přístřešky. Podlahy a stropy jsou vytápěny (nebo případně chlazeny) tepelným čerpadlem. Opláštění domu z plechu a zmiňovaných fotovoltaických panelů v kombinaci s betonovými opěrnými stěnami působí čistě, elegantně a neotřele.
Ale bydlet bychom tam nechtěli ani za fotovoltaický prase. Jako showroom to působí skvěle – oku lahodící exteriér i interiér vypadají bezchybně nejspíš nejen na fotkách, z čehož by nám tam zřejmě maximálně do týdne ruplo v kouli.
Tohle je dům pro roboty s lidskou duší. Každá šmouha by na dokonalých površích snad i blikala a houkala; a v momentě, kdy bychom je začali ignorovat, byla celá dokonalost v čudu. Takže, pokud k tomu domu nepřibalují i uklízečku fungující 24/7, nechceme ho ani zadarmo.
4. Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi
stavbaroku.cz
stavbaroku.cz
Tenhle interaktivní hangár má něco do sebe. Kupodivu – přes svoji značnou rozlohu – parádně zapadá do okolní krajiny. Jediným rušivým elementem by snad mohla být vyhlídková a seskoková věž, ve které si návštěvníci mohou vyzkoušet simulovaný seskok padákem do 12metrové hloubky.
Ale je to přesně naopak. Skleněná věž je jako třešnička v Campari. Tvar budovy je inspirován
americkým ‚neviditelným‘ bombardérem Stealth a architekti přesně vychytali tenkou linii mezi ostře řezanými a zaoblenými tvary. Cosi uspokojivého na ní tedy shledají zástupci obou táborů.
A co teprve uvnitř! Na exponátech a interaktivních prvcích si ulítnete – doslova.
5. Obchodní centrum Šantovka - Olomouc
stavbaroku.cz
olomoucky.denik.cz
Tak tohle je fakt mega. Na pořádný nákup v Šantovce by si člověk měl vzít asi tak 3 dny dovolenou. A pak ještě další 3 dny, aby se z toho probral.
Při procházce po 200 zdejších obchodech nachodíte zhruba 100 podzimních kilometrů. Jen samotné obchody jsou rozprsknuty na ploše 46 000 metrů čtverečních. Kdo nebude mít dost, může jít "bowlit", a pak si jít zdřímnout do multikina. Děti, které berou energii ze vzduchu a z rodičů, se pak můžou dovyblbnout na obřím venkovním hřišti.
Spousta skla dává tomuto mamutímu chrámu konzumu nečekanou lehkost. Schválně, kolik Moravanů se tam bude chodit každý víkend ‚modlit‘?
Za zmínku a podívání ale stojí i
další přihlášené stavby. Která se líbí nejvíc vám? A kterou byste naopak omlátili architektům o hlavu?
6. Centrum pro volný čas Na Fialce, Říčany
stavbaroku.cz
7. Jindřišská 16, Praha 1 (pamatujete - tři jedničky padesát?)
stavbaroku.cz
8. Dostavba mateřské školy - nový pavilon, Kostelní 37, Praha 7
stavbaroku.cz
9. Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Buštěhrad
stavbaroku.cz
10. KCEV - Krkonošské centrum enviromentálního vzdělávání, Vrchlabí
stavbaroku.cz
11. IQLANDIA, Liberec
stavbaroku.cz
12. Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd - Rekonstrukce a dostavba centrální části areálu a stavba garáží pro osobní automobily - Flemingovo náměstí, Praha 6
stavbaroku.cz
13. Památková obnova komplexu historických budov hřbitova, Hodonín
stavbaroku.cz
14. Aqualand Moravia, Pasohlávky
stavbaroku.cz
15. Designové a vývojové centrum Benet Automotive, Čejetice u Mladé Boleslavi
stavbaroku.cz
16. Nástavba a rekonstrukce Otevřené zahrady Nadace partnerství, Údolní 33, Brno
stavbaroku.cz
17. Injektáž prachového uhlí do vysoké pece č. 4 a č. 6, Třinec
stavbaroku.cz
18. Víceúčelové obchodně-společenské centrum Černý Most
stavbaroku.cz
Další stavby, které letos aspirovaly na titul Stavba roku 2014 naleznete
ZDE.