fb pixel
Vyhledávání

6 + 6 českých geoparků: tady uvidíte vývoj Země na vlastní oči

První český geopark byl vyhlášen před jedenácti lety. Od té doby přibylo pět dalších a šest se na své vyhlášení chystá.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 29.3.2016, 19:50
Chráněné krajinné oblasti, přírodní parky a rezervace... asi všichni víme, o co jde. Geoparky jsou ale trochu něco jiného – unikátní oblasti nejen z geologického hlediska, a oproti rezervacím s volnějším režimem.

Geopark je stručně řečeno oblast, kde si můžete prohlédnout dějiny vývoje naší Země i země přímo v terénu. Mohlo by to být v podstatě jakékoli území, ale v případě geoparků jsou různě staré geologické vrstvy řízením minulého vývoje poskládány vedle sebe na poměrně malé ploše.

Na rozdíl od chráněných krajinných oblastí a rezervací zde nenajdete žádné ploty nebo zákazy vstupu, naopak jste zváni k tomu, abyste si geologické jevy, útvary a pozůstatky pradávných procesů prohlédli pěkně zblízka, případně i ohmatali. A není to jen o geologii – v geoparcích najdete i spoustu přírodních krás a památek na dávné i mladší lidské osídlení a činnost našich předků, protože právě ona geologická pestrost ‚nabízela‘ lidem k dobývání nejrůznější kovy, drahé kameny nebo uhlí.

Kam tedy u nás vyrazit na geovýlety? Sem:

1. Český ráj

Nejstarší chráněná krajinná oblast v Česku získala v roce 2005 – v době 50. výročí svého vyhlášení – také status Geopark UNESCO. Oblast zaujímající cca 700 čtverečních km prožila za posledních půl miliardy let radikální proměny. Byla zde opakovaně dna moří či jezer, kde se usazovaly písky a štěrky, ale i pusté souše, kde tyto horniny zvětrávaly. Později zde následkem zdvihů a poklesů gigantických bloků zemské kůry docházelo k vrásnění hornin a k sopečné činnosti, kdy se rozlámaly pískovcové desky a rozžhavené magma ztuhlo pod povrchem do kuželů a kup. Vznikla tak současná rozmanitá tvář Českého ráje, která je ‚živou‘ geologickou učebnicí a ukázkou toho, jak příroda a také lidská činnost ovlivňuje vývoj a ráz krajiny.

www.geopark-ceskyraj.cz

2. Egeria

Součást širšího území, které dohromady tvoří přeshraniční česko-bavorský geopark. Ten byl stejně jako geopark Český ráj vyhlášen před deseti lety. Pokrývá území cca 2,5 tisíce km2 a jeho geologickou dominantou je tzv. oherský rift – propadlina, která patří ke geologicky nejaktivnějším oblastem Českého masivu.

Najdete zde takřka vedle sebe rozmanité horniny od žuly a ruly přes sopečné a usazené horniny až po vzácné relikty zemského pláště. Geologickou jedinečnost a pestrost dokládají místní ložiska hnědého uhlí, keramických jílů, rud a drahých kovů a dalších vzácných nerostů, stejně jako zvláštní skalní útvary a mnohé minerální prameny.

www.geopark.cz

3. GeoLoci

Před třemi lety se česko-bavorský geopark rozrostl o území kolem západočeských měst Stříbro a Planá spolu s okolím nejmenší české lázeňské obce Konstantinovy Lázně a severní částí Českého lesa. Geologicky, přírodně i historicky jedinečná krajina stranou masovějšího zájmu turistů a návštěvníků je dodnes zřetelně poznamenána dolováním rud a zlata a lámáním žuly. Zároveň je stále jakoby ‚prázdná‘ po vyhnání původních obyvatel po druhé světové válce, následkem čehož zůstala na mnoha místech nenarušená a čistá.

www.geoloci.webnode.cz

4. Železné hory

Východočeský geopark, jeho převážná část leží v Pardubickém kraji a zasahuje do severní části Vysočiny kolem Chotěboře a Ždírce nad Doubravou. Má rozlohu téměř 800 km2 a je jakousi geologickou skládankou.

Na relativně malém území je možné spatřit ‚vedle sebe‘ vývojově různě staré geologické jevy, které zde vznikly za období předcházejících 600 milionů let – v rámci celé naší republiky byste museli k jejich spatření a srovnání najezdit tisíce kilometrů a strávit tak na cestách dlouhé týdny, zde vám k zevrubnému ‚průzkumu‘ postačí jen asi tři dny. Zvláště pokud jako dopravní prostředek použijete kolo, pro které je tento park se svými geovědními cyklotrasami jako stvořený. Ani pěší nepřijdou zkrátka, neboť celá oblast je protkána hustou a přehledně značenou sítí turistických tras.

www.geoparkzh.cz

5. Kraj blanických rytířů

Užší oblast rozkládající se kolem zalesněného dvouvrší Velkého a Malého Blaníku, která kromě svého historického významu nabízí i přírodní a geologické zajímavosti. Tvoří ji z velké části tzv. moldanubikum – geologická jednotka Českého masivu, jejíž nejstarší vrstvy se datují do období vzniku Země, tedy až 4 miliardy let. Je to jakési okno do geologických prazákladů střední Evropy.

Místní krajinu však utvářely i mnohé následné geologické změny – bylo zde dno mělkého moře, kde se ukládaly sedimenty, docházelo k sopečné činnosti i vrásnění, byla zde na dlouhou dobu poušť a po ní naopak vlhký tropický prales a nakonec v dobách meziledových dochází ke zvětrávání hornin, obnažování různě starých vrstev a vzniku krasových jevů. Pestrý geotop je tak základem krajiny, která si uchovala historický ráz , středočeský ráj – jak přírodní, tak i architektonický.

www.blanicti-rytiri.cz

6. Podbeskydí

Další geologicky velmi rozmanité území a spolu s předchozím zároveň nejčerstvější (od června 2014 šestý) přírůstek do rodiny českých geoparků. Rozkládá se na ploše 530 km2 v centrální oblasti Podbeskydské pahorkatiny na severozápadním okraji Karpatského oblouku složeného převážně usazeninami z jury a křídy, tedy období druhohor před 200 až 60 miliony let. Jak už napovídají zmíněné usazeniny, bylo i zde kdysi moře, jehož pradávnou přítomnost dokládají nynější trosky korálových útesů a stopy podmořských sesuvů.

Později krajinu přetvořila sopečná činnost a kontinentální ledovec, který do těchto oblastí nejprve ‚narostl‘ a později zase ustoupil. S pozůstatky dalších ‚geologických dramat‘ se zde můžete setkat na každém kroku.

www.geoparkpodbeskydi.cz

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články