1. Cenově už to není zas takový rozdíl
Tak například v menších rakouských střediskách zaplatíte za jednodenní skipas kolem dvaceti eur (560 Kč), v těch větších něco kolem čtyřiceti eur (1100 Kč). Ve Špindlu, což je poměrně malý skiareál, dáte za dospělou permanentku 750 Kč, v Peci pod Sněžkou 650 Kč.
2. Počasí
Čím víc na jih, tím líp. Kdo dojede třeba až do italských Dolomit nebo francouzských Jižních Alp, má šanci, že si užije "azzurro".
3. Sjezdovky
Je super mít možnost si vybrat z obrovského množství sjezdovek a jezdit si je podle momentálního fyzického stavu. A taky podle toho, kde se co nalévá nebo kde jsou fronty u vleku. Taky se můžete rychleji ztratit z dohledu svojí ženy nebo dětí. České sjezdovky se navíc vyznačují tím, že jedete deset minut nahoru a dvě minuty dolů. A pak čekáte půl hodiny ve frontě na vlek. Ale například v údolí
Valle d'Aosta v italském středisku Breuil-Cervinia je trať dlouhá krásných 25 kilometrů - a na to už se cesta nahoru fakt vyplatí.
4. Fronty
Když si vyberete větší střediska, jako jsou Chamonix, Val Gardena nebo Zillertal, rozhodně se nemusíte bát, že budete mrznout ve frontách. Lidi se po takovém obrovském prostoru prostě rozptýlí.
5. Jídlo
Zatímco u nás se většinou v kiosku pod sjezdovkou zaplácnete smažákem nebo levnou klobásou, v Rakousku dostanete parádní schnitzel nebo vydatnou
Knödel Suppe, ve Švýcarsku si zajdete na klasické sýrové fondue a italská pizza chutná po lyžování vážně skvěle.
6. Uděláte si výlet
Sednout do auta, ohulit si oblíbenou muzičku a uhánět někam daleko. Vždyť je to vždycky super pocit.
7. Pokecáte s našinci
České hory jsou plné Němců, Poláků a Rusáků. Pokud se chcete vetřít mezi českou lyžařskou komunitu, musíte za hranice.
Samořejmě můžete taky zůstat doma a sledovat či se přímo účastnit některé z následujících
17 situací, které letos v zimě zažije každý Pražák - a většinu z nich nejen on.