Tahle reklama má rysy ždímače slz. Dojemný dojem má ale hlubší smysl. Podívejte se sami:
Jaká je vlastně situace ohledně dárcovství orgánů v České republice? Koncem loňského roku čekalo na nový orgán více než 1100 pacientů. Většina na novou ledvinu, v závěsu jsou potom na srdce a játra. V posledních deseti letech se počet zemřelých dárců orgánů pohybuje kolem 200 ročně. Může jich být ale daleko více. Lékaři v České republice na poptávku převyšující nabídku reagují rozšířením dárcovských kritérií.
„V Česku už prakticky nemáme věkovou hranici pro dárce orgánů. Není výjimkou, že se jimi stanou i lidé mezi 70 až 80 lety, nevylučujeme ani nemocné s hypertenzí, diabetem nebo po cévních mozkových příhodách. U nich je ale nutné dělat mnohem složitější vyšetření, aby byla zajištěna správná funkce darovaných orgánů,“ řekla doc. MUDr. Eva Pokorná z Oddělení odběru orgánů a transplantačních databází IKEM.
V Česku existuje předpokládaný souhlas s dárcovstvím orgánů. Kdo nechce, aby jeho orgány byly po smrti darovány, musí se zaregistrovat do registru odmítačů dárcovství. Ale často dochází k situaci, kdy i přestože by si ten, kterého se to nejvíc týká - tedy sám zemřelý - orgány darovat přál, jeho pozůstalá rodina dárcovství odmítne. Přestože na odmítnutí neexistuje zákonné právo, lékaři je respektují.
Pokud tedy chcete po smrti zachránit někomu dalšímu život, proberte tuto možnost se svou rodinou raději ještě, než bude pozdě. Jedno tělo může zachránit až šest dalších životů.
Anketa
Darovali byste po smrti své orgány?
A TADY se podívejte, kdy je vhodné někomu rozflákat auto.