fb pixel
Vyhledávání

Unikátní nápad: lampa ze soli a vody rozsvěcí život lidem na Filipínách

Aisa Mijeno osobně a její malý zázrak, který svým způsobem znáte od střední školy
Zdroj: asianscientist.com

Vy si v nejhorším pořídíte levnou baretku v Ikee. Ale co lidé na Filipínách?

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 30.7.2015, 09:50

Elektřina a světlo. Nejen na Filipínách na tenhle luxus nedokáží dosáhnout milióny chudých rodin. Pro ně každý den končí západem slunce - skončit rychle v práci, dostat se zavčasu domů a ještě stihnout udělat nějakou večeři. Noc je jen pro spánek a světlo je luxus. Někteří jsou si schopni dovolit ne příliš ekonomické svítilny na baterie, s kterými musí po troškách hospodařit, a nebo staré olejové lampy, které nejsou bezpečné a hrozí požárem.

Tohle je na Filipínách realita roku 2015, ale přitom se už místním pomalu rozsvicuje na lepší časy. Inženýrka Aisa Mijeno měla tyhle zkušenosti z první ruky, když strávila několik let mezi chudými jako dobročinná pomocnice. Pamatovala na život v Buskalangu (Kalinga, Filipíny), kde ještě před 4 lety museli lidé chodit do nejbližšího města 12 kilometrů, aby si domů přinesli ojel do lamp. Možná mají jednodušší život, ale to neznamená, že by musel být v dnešní době tak omezen každým příchodem tmy. Aisa vyvinula jednoduchou lampu, která nepotřebuje žádnou baterii, jen dvě věci, kterých by zrovna na Filipínách nemuselo být pomálu. Vodu a sůl.

Jak to funguje? Je to metoda, kterou jsme se učili na střední škole. Jednoduchá elektrolýza. Dva různé kovy ponořené v elektrolytu vytváří elektřinu. A elektrolytem je v tomhle případě voda a sůl. Přinejhorším mohou lidé používat i mořskou vodu a lampa bude stále fungovat. Lampa svítí díky LED žárovce a ta vydává až 90 lumenů, což by se dalo přirovnat k sedmi zapáleným svíčkám. Navíc má v sobě lampa zabudované USB na nabíjení mobilů. Ovšem v té chvíli se musíte rozhodnout, jestli chcete nabitý mobil, nebo světlo. Aise a jejímu týmu se už povedlo, aby elektrody mohly vydržet celý rok a nemuselo být obtížné je znovu draze nahrazovat, např. opětovným zakoupením stejné lampy.

Mijeno byla překvapená, že když s tímto projektem přišla, nebyl nikdo na trhu, aby tuhle jednoduchou metodu využil. Přitom produkt samotný není zvláštní kousek raketové technologie. A jen povrch Země pokrývá z cca 70% slaná voda.

SALt lampa prozatím stojí kolem 35 amerických dolarů, což není stále zrovna skvělá cena pro nemajetné rodiny. Aisa se ovšem snaží nejen cenu snížit, aby lampy neprodávali pod cenou, ale také zvýšit její kvalitu, učinit ji "nezničitelnou". Jak její snaha nakonec dopadne, to se můžete dozvědět na webovkách samotného projektu.

A tady máte příběh o 20letém klukovi, který se rozhodl vyčistit oceány.

Podobné články

Doporučujeme

Další články