Sestry Mirabalovy
Patria, Dedé, Minerva a María Teresa Mirabalovy pocházely z dobře postavené rodiny z centrální oblasti Cibao v Dominikánské republice. Přestože jejich rodiče neměli Trujilla, který se v roce 1930 chopil moci, rádi, odrazovali své dcery od zapojení do místního odboje.
Zatímco si druhá sestra, Dedé, tuto radu vzala k srdci, ostatní tři se do odboje zapojily spolu se svými manžely. V případě Minervy, první ženy, která v Dominikánské republice vystudovala práva, to byla mimo jiné osobní záležitost – poté, co na jednom večírku odmítla Trujillovy návrhy, byla opakovaně obtěžována jeho jednotkami, a dokonce jí byla odebrána právnická licence.
Trujillův režim byl již od počátku krutý – dopustil se mnoha zvěrstev, včetně masakru desítek tisíc Haiťanů poblíž společných hranic v roce 1937. Po kubánské revoluci v roce 1959, která povzbudila dominikánský odpor, režim ještě přitvrdil.
Vražda
Poté, co Trujillův režim 14. června 1959 umučil a zabil několik disidentů, „Motýli“, jak se sestrám Mirabalovým přezdívalo, pomohli založit a následně i vést „Hnutí 14. června“, které distribuovalo letáky a snažilo se informovat veřejnost o Trujillových zločinech. Sestry byly spolu se svými manžely rychle zatčeny tajnou policií, nicméně sestry Mirabalovy byly poměrně brzy propuštěny.
V domnění, že konečně dostaly povolení navštívit své dva manžely, kteří zůstali uvězněni, byly všechny tři sestry 25. listopadu roku 1960 přepadeny a zavražděny. Na cestě do tamějšího vězení byl jejich vůz přepaden, přičemž všechny tři sestry spolu s řidičem byly brutálně ubity příslušníky tajné policie. Těla pachatelé naložili zpět do vozu, který posléze shodili z útesu, aby vražda vypadala jako pouhá nehoda.
Pád Trujillova režimu
Tato zástěrka s „nehodou“ však nikoho neoklamala a sestry Mirabalovy se staly mučednicemi dominikánského odboje. Do roka byl při přepadení u silnice zabit i sám Trujillo. Několik let po Trujillově pádu se poté potvrdilo, že rozkaz k jejich zabití vydal sám diktátor. Přestože jeho nesčetná zvěrstva byla v Dominikánské republice všeobecně známa, vražda „Motýlů“ byla obzvláště závažným činem.
Navzdory své brutalitě se Trujillova vláda totiž doslova oháněla svým údajně soucitným a pokrokovým přístupem k ženám, když v roce 1942 udělila ženám volební právo a vyslala jednu z prvních ženských delegátek do OSN. Chladnokrevná vražda tří sester zdůraznila surové násilí, které tvořilo skutečný základ Trujillovy moci. Přestože jejich mučednická smrt přímo nevyvodila jeho pád, zaujímají činy sester Mirabalových a jejich vražda důležité místo v moderních dějinách Dominikánské republiky a v příběhu o tom, jak se národ nakonec vymanil ze sevření Trujillova režimu.
Zdroj: History, Wikipedia