fb pixel
Vyhledávání

Slovensko je součástí eurozóny už jedenáct let, většina Slováků si to chválí

Zdroj: By ECB - https://www.ecb.europa.eu/euro/banknotes/europa/html/index.en.html, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72866257

Před jedenácti lety začalo Slovensko platit eurem. Cesta k němu nebyla pro naše bratry a sestry z východu úplně jednoduchá, ale dnes si evropskou měnu chválí celá země. Až na výjimky. Pochopitelně.

Jan Studnička
Jan Studnička 1.1.2021, 13:07

Eurozóna čeká

Podobně jako u nás, i na Slovensku se ozývaly hlasy proti přijetí evropské měny. V drtivé většině se ale proti euru stavěli lidé hlavně z politických důvodů, těch praktických se dalo najít jen velice málo.

Přijetí eura není úplně jednoduchý úkol. Stát, který má zájem o vstup do eurozóny, tomu musí přizpůsobit svou ekonomiku. A i my, kteří víme o ekonomice asi stejně jako o biologii mlžů, chápeme, že nastavovat ekonomiku je složitá záležitost. Evropská unie má takzvaná Maastrichtská kritéria, které musí země před přijetím eura zplnit.

Potřebujete cenovou stabilitu, stabilitu devizového kurzu, potřebujete štelovat úrokové sazby a v neposlední řadě kontrolovat deficit rozpočtu. Bratia se o tohle snažili od roku 2005, kdy slovenská koruna vstoupila do kurzového systému ERM II, což je prostor, ve kterém se měna na transformaci připravuje.

Vládě přechod na novou měnu umožnil začít s potřebnými finančními reformami, které slovenské ekonomice výrazně pomohly. Slovenská koruna posilovala dokonce tak silně, že se její hodnoty vzhledem k euru upravovaly hned dvakrát. A tak se 1. ledna 2009 stalo Slovensko šestnáctou zemí eurozóny.

Slovensko a euro

V roce 2009 běžela ve slovenských televizích reklama, ve které žena v kavárně dá číšníkovi dýško ve výši několika eur. Reklama tak upozorňovala na to, že si máte hlídat, kolik teď věci stojí, když operujete s mnohem tvrdší měnou. A zároveň stihla diskriminovat číšníky, ale to je vedlejší. Podstatné je, že národ potřeboval pár měsíců na to, aby si zvykl.

Po jedenácti letech jsou nicméně Slováci s evropskou měnou spokojeni, dokonce říkají, že jim přidává jistoty. Průzkum z roku 2018 říká, že euro je populární napříč demografickými skupinami s výjimkou mladších ročníků, tedy skupiny osmnáct až osmadvacet let. Pravděpodobně to souvisí s vyššími cenami, které často těžce doléhají na mladší a nezajištěné rodiny. Osmdesát procent populace nicméně proti euru nic nemá.

I experti se shodují na tom, že minimálně v případě Slovenska klady eura výrazně převyšují zápory. Přechod do eurozóny pomohl podnikům, protože jim odpadají náklady spojené s měnovými spekulacemi, velká část slovenské ekonomiky je ostatně orientovaná na EU. Při cestování je euro taky mimořádně praktické.

A to všechno přesto, že podle odborníků současný stav eurozóny “není pro Slovensko příznivý”. Asi je fajn být součástí systému, který vám pomáhá přestože je v danou chvíli nastaven tak, že pro vás není příznivý.

Podobné články

Doporučujeme

Další články