Vybrán Sověty
Kim Ir-sen, korejsky Kim Il-sung a původním jménem Kim Song-džu, byl korejským politikem a zakladatelem Severní Koreje, které posléze vládl od jejího založení v roce 1948 až do své smrti v roce 1994.
Ve 30. letech 20. století Kim bojoval proti japonské okupaci Koreje a byl specificky vybrán sovětskými úřady, které ho poslaly do Sovětského svazu na vojenský a politický výcvik. Stal se komunistou a za druhé světové války bojoval v řadách sovětské Rudé armády.
Založení Severní Koreje
V roce 1945 pak byla Korea rozdělena na sovětskou a americkou sféru. V roce 1948 se Kim stal prvním vůdcem Korejské lidově demokratické republiky, dnešní Severní Koreje. V naději, že se mu podaří sjednotit Koreu silou, zahájil Kim v červnu 1950 invazi do Jižní Koreje, čímž rozpoutal korejskou válku, která v roce 1953 skončila patovou situací.
V letech 1948 až 1972 zastával post premiéra a v letech 1972 až 1994 post prezidenta. V letech 1949 až 1994 byl rovněž předsedou či generálním tajemníkem Korejské strany práce a uzurpoval si tak moc v zemi výhradně pro sebe.
Dynastie Kimů
Během následujících čtyř desetiletí vedl Kim svou zemi do hluboké izolace dokonce i od svých bývalých komunistických spojenců a vztahy s Jižní Koreou zůstávaly i nadále velice napjaté. Represivní vláda a kult osobnosti, který ho oslavoval jako "velkého vůdce", ho udržely u moci až do jeho smrti dne 8. července roku 1994, kdy zemřel ve věku 82 let. Byl třetí nejdéle sloužící nekrálovskou hlavou státu či vlády ve 20. století – v úřadu působil více než 45 let.
Byl to právě Kim Ir-sen, kdo započal severokorejskou „tradici“ vládnoucí dynastie Kimů. Po něm nastoupil do prezidentského úřadu jeho syn Kim Čong-il, jehož vláda byla stejně represivní a izolační. Kim Čong-il, známý jako "drahý vůdce", vládl až do své smrti v roce 2011. Po Kim Čong-ilovi nastoupil jeho syn Kim Čong-un, který v zemi vládne dodnes.
Zdroj: History, Wikipedia