Sněhové peklo pohřbilo celou vesnici
Datum 23. února 1999 budou mít Rakušané ve své historii jako den smutku. Odpoledne toho dne totiž obrovská lavina doslova zavalila rakouské městečko Galtür. Okolo čtvrté hodiny odpolední se utrhla obrovská masa sněhu o hmotnosti odhadem až 300 tisíc tun sněhu, jejíž čelo dosahovalo na některých místech výšky až 100 metrů. Galtür tak byl od utržení laviny zavalen během necelé minuty. Po protržení laviny následně úřady rozhodly o evakuaci celé vesnice včetně turistů, což znamenalo jednu z největších leteckých evakuací v historii Rakouska. Není divu, že Rakušané dodnes považují tuto 23 let starou událost za jednu z nejničivějších za poslední půlstoletí.
Z kdysi turisticky lákavého Galtüru se dvěma horskými středisky v blízkosti se tak na několik let stal sněhový hrob, který kromě 31 lidí pohřbil i turismus na několik let. I když je tato oblast v současnosti znovu pod náporem lyžařů z celé Evropy, tak po lavině tomu tak nebylo. Obyvatelé Galtüru se ze situace dlouho vzpamatovávali, ale díky vlastnímu úsilí a s pomocí rakouské vlády nakonec vše postupně navrátili do starých kolejí. Součástí oprav a navrácení města do původního stavu bylo samozřejmě i zdokonalení protilavinových opatření, která se po incidentu řešila v rámci celých Alp. Po celém Rakousku se náhle začaly montovat masivní kovové protilavinové konstrukce, což ale nebylo všechno. Na svazích v okolí Galtüru se navíc meteorologové rozhodli umístit speciální stanice, které mapovaly hodnoty sněhu, aby se tak vyvarovali potenciálnímu nebezpečí. Jakmile dosáhne sníh určitých hodnot, začíná se s jeho postupným odpalováním.
Nejhorší však dle místních obyvatel byly první měsíce po katastrofě. Důležité bylo odklidit všechny trosky, jež poničila lavina, a hlavně postavit nové domy a administrativní budovy.To byl ale jen začátek. Bohužel vše nešlo hned, jelikož se čekalo na to, až roztaje všechen sníh, který bránil v rekonstrukcích a opravách. V městečku navíc vzniklo i vzdělávací muzeum pod názvem Alpinárium, jehož zadní stěna byla vybudována v místě, kde propukla památná lavina. Ta je neuvěřitelných 345 metrů dlouhá a 11 metrů vysoká, a navíc dokáže udolat tlaku 11 tun na čtvereční metr. Součástí muzea je i záchranné centrum nebo podzemní garáže.
Rakouské úřady se nebály investovat do bezpečnosti svých obyvatel miliony eur. Nicméně všichni se shodují na tom, že se jednalo o velmi dobrou investici, která vrátila místním obyvatelům i věrným turistům důvěru v toto místo, takže nyní je Galtür opět pod náporem turistů. Tato katastrofa navíc přiměla i další města a horské vesnice „starat se“ o své laviny a zajistit bezpečí svým obyvatelům.