Andrej Babiš může být trestně stíhán. Rozhodla o tom poslanecká sněmovna, která tak vyhověla policejní žádosti o Babišovo vydání a zbavení poslanecké imunity. To samé platí i pro místopředsedu Babišova hnutí ANO, Jaroslava Faltýnka. Výsledek to byl očekávaný, nicméně to, co k rozhodnutí poslanecké sněmovny vedlo, bylo ostudnou ukázkou toho, že česká politika v mnoha ohledech nemá dno.
Zbavení poslance imunity a jeho vydání k trestnímu stíhání se ani historicky nikdy neobešlo bez emocí, což je ostatně vzhledem k citlivosti tématu pochopitelné. Jsou ale emoce a emoce. To, co se odehrávalo v souvislosti se zbavováním imunity Babiše a Faltýnka, bylo srovnatelné spíše s výbuchem nekontrolovatelné hysterie zralým na psychiatrickou péči.
Už když došla policejní žádost sněmovnímu mandátovému a imunitnímu výboru, ozval se Babiš s tím, že se jedná o politicky motivovanou kampaň s účelem ho zlikvidovat. Ostatně proč ne, věc se ho bezprostředně týká a má právo na svůj názor a na to, aby ho mohl veřejně říkat a obhajovat. Když výbor poslancům doporučil Babišovo vydání, scházela už jen vlastní procesní záležitost – na zasedání sněmovny odhlasovat samotné zbavení imunity jeho a Faltýnka. To, co by mělo být otázkou několika minut, se nicméně protáhlo na nedůstojné sedm hodin trvající divadlo.
Jestli měl někdo právo se k celé věci před hlasováním vyjádřit, byli to Babiš s Faltýnkem. Babiš možná některé poslance i diváky sledující živý přenos jednání překvapil, když hned zkraje řekl, že ač stále celou záležitost považuje za antikampaň proti své osobě, přeje si být vydán, aby o jeho případné vině rozhodl soud a on měl možnost očistit před ním své jméno. V ten moment se mělo přejít rovnou k hlasování, Babiše vydat, dál věc neprotahovat a přenechat ji orgánům činným v trestním řízení. Jenže to se nestalo.
Ač sám Babiš za sebe i za Faltýnka projevil jasnou vůli být zbaven imunity a postavit se k trestnímu stíhání víceméně čelem, nezabránilo to poslancům v naprosto zbytečném řečnění, vzájemném napadání se a praní špinavého prádla. Schůze poslanecké sněmovny nepřipomínala důstojné jednání volených zástupců lidu, ale defilé obskurních postaviček, které se střídají u řečnického pultíku, kde zcela mimo téma plácají cosi o kravách přejmalovaných na býky nebo se osočují z viny na několik let starých kauzách.
Hlavní roli v sedmihodinové tragédii sehráli hlavně poslanci hnutí ANO, kteří se rozhodli svého předsedu bránit za každou cenu a jeden po druhém se dožadovali možnosti pronést takzvanou faktickou poznámku, přičemž o faktičnosti většiny těchto poznámek, které mnohdy byly zcela mimo mísu, můžeme pochybovat. Namísto aby poslanci Babišova hnutí nebyli jako politici a makali, jak slibovali v předvolební kampani před čtyřmi lety, předváděli tu nejryzejší ukázku toho, co je v politice špatně a sedm hodin za peníze daňových poplatníků blábolili o nesmyslech, aby se nakonec hlasování neúčastnili.
Na celé věci je nejsmutnější fakt, že lze předpokládat, že jak Babiš, tak Faltýnek budou v říjnových volbách do poslanecké sněmovny opětovně zvoleni, čímž získají novou imunitu a jejich trestní stíhání se přeruší. Nejenže sestavení nového mandátního a imunitního výboru potrvá, ale hlavně je zde reálná vidina toho, že celé diskusní martyrium o Babišově vydávání budeme muset absolvovat nanovo. Snad se poslanci poučí z toho, že na jejich předchozí jednání je nahlíženo všelijak, jen ne pozitivně, a pro příště se vyvarují stejných chyb. Jenže to bychom po některých politicích chtěli asi moc.
Zde se dočtete jak může trestní stíhání paradoxně Babišovi vyhrát volby.