fb pixel
Vyhledávání

Sovětský kosmonaut Gagarin by oslavil 85 let: Během necelých dvou hodin v kosmu se stal národním hrdinou

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Své 85. narozeniny by oslavil sovětský letec Jurij Gagarin, který je dlouhodobě považován za jednoho z nejslavnějších Rusů, a to především proto, že se jako první člověk dostal do vesmíru, kde strávil 108 minut a obletěl Zemi. Po návratu na Zem ho čekalo mnoho let nehynoucí slávy, kdy procestoval půlku planety a v roli maskota propagoval úspěchy Sovětského svazu. Podruhé se však do vesmíru nedostal, a proto dokončil studium a vrátil se k létání v letadle, které se mu stalo osudným.

Martin Miko
Martin Miko 9.3.2019, 07:18

Z nuly přes noc národním hrdinou

Když se kosmický let SSSR v čele s letcem Jurijem Gagarinem dostal 12. dubna 1961 v lodi Vostok 1 z kosmodromu Bajkonur do výšky 327 kilometrů, bylo Gagarinovi pouhých 27 let. Do této výšky se loď dostala během necelé hodiny, a poté zde Gagarin strávil 108 minut a jednalo se o nejkratší orbitální kosmický let v historii.

Gagarinův návrat byl však poněkud složitější než bylo oficiálně prezentováno. Při přistání začala kosmická loď rotovat a posléze byl Gagarin ve výšce 7 kilometrů nad zemí katapultován a přistál v blízkosti kabiny. Následovala tisková konference, kde byl i samotný pilot Gagarin přinucen ke lži, ve které musel zatajit katapultáž a přistání na padáku, jelikož dle regulí Mezinárodní letecké federace bylo požadováno, aby pilot přistál na Zem ve svém stroji. V květnu 1961 byl let oficiálně uznán.

1. Muž ve vesmíru se dočkal velké slávy

Z neznámého letce se stala celebrita v podstatě přes noc. Vystupoval jako maskot Sovětského svazu a byl povýšen na majora, následně získal titul národního hrdiny a několik ocenění. Gagarinovi nekonečné cestování, setkání a večírky příliš neprospívaly. Přestal sportovat, přibral a místo létání se po Moskvě proháněl automobilem. Stal se z něj doslova bohém. V září 1961 se mu podařilo na dovolené v Krymu vypadnout z balkónu při flirtu s jistou zdravotní sestrou. Naštěstí z toho byla jen rozbitá hlava a měsíční pobyt v nemocnici.

Gagarinův poslední let se odehrál 27. března 1968. Jednalo se o cvičný let s instruktorem Vladimirem Serjoginem ve výšce 4200 metrů. Po splnění úkolu po 11 minutách žádali o povolení k návratu na zem. Poté už se piloti neozvali a následně byli v troskách letadla objeveni v 65 kilometrů vzdálené vesnici Novoselovo. Po nárazu do země v rychlosti cca 684 kilometru za hodinu byli samozřejmě oba dva na místě mrtví.

Smrt Gagarina při havárii proudového letadla, které sám pilotoval, je plná nejasností a záhad, které dávají prostor pro konspirační teorie. Hovoří se například o tom, že šlo o účelovou vraždu kosmonauta. Dle jiných teorií byl Gagarin pod vlivem alkoholu, přičemž měl před letem vypít litr vodky. Jiné zdroje zas tvrdí, že instruktor Serjogin dostal během letu infarkt, což způsobilo havárii letu. Až po půl století se ukázalo, že Gagarin zemřel při snaze vyhnout se nárazu do balonové sondy. Nezvládl totiž prudký manévr v letadle MiG-15, které bylo vyrobené v Aeru Vodochody.

Pohřeb Gagarina a Serjogina se konal 30. března 1968 a jejich popel byl poté vystaven v Ústředním domě Sovětské armády. Na pohřeb se s Gagarinem přišlo rozloučit přes 40 tisíc lidí.

A zde je 6 českých vynálezů, které změnily svět.

Podobné články

Doporučujeme

Další články