fb pixel
Vyhledávání

Spojené arabské emiráty posílají sondu na Mars, jde o první arabskou meziplanetární misi

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Spojené arabské emiráty spustily svou první meziplanetární misi. Raketa odstartovala z Japonska, vynesla do vesmíru sondu a ta teď bude pokračovat k Marsu, kde by měla kroužit po orbitu zhruba jeden marťanský rok.

Jan Studnička
Jan Studnička 20.7.2020, 14:04

Muslimská invaze na Mars

"To snad není možné!" musí si voliči SPD říkat po přečtení našeho titulku."Nejdřív si přišli pro naši práci a naše ženy a teď nám chtějí brát i naše planety." A je to tak. První arabská meziplanetární mise na Mars je v plném proudu a pro vědeckou komunitu po celém světě je to vynikající zpráva.

Sonda Al Amal, což se dá do češtiny přeložit jako Naděje, odstartovala před několika hodinami z japonského kosmodromu Tanegašima, přičemž ale řídící středisko je uloženo v Dubaji. Raketa vytáhla vědecké zařízení z atmosféry a orbitu, proběhlo ukázkové rozdělení a dál už sonda pokračuje sama k Marsu. Dokonce se bez problémů podařilo navázat obousměrnou komunikaci.

Al Amal poletí k rudé planetě několik měsíců. Pokud půjde vše podle plánu, měla by dorazit v únoru 2021 a napojit se na místní orbit, kde by měla zůstat a sbírat data. Plánuje se, že Al Amal vydrží na oběžné dráze Marsu jeden marťanský rok, tedy šest set osmdesát sedm dní.

Tady se atmosféra netrhne

Na Marsu bude příští rok vůbec rušno. Na přelomu června a srpna startuje na Mars americký rover Perseverance a Číňané vysílají vlastní vozítko, které se jmenuje Tainwen 1. Perseverance mimochodem už gratuloval Al Amal přes Twitter s tím, že se těší, až se k ní připojí. Velká světová láska.

Všechny vesmírné programy totiž využívají příhodného období, kdy jsou si Mars a Země poměrně blízko, takže let trvá kratší dobu. Proto se ještě před deseti lety říkalo, že jestli budem posílat lidi na Mars, měli bychom to udělat v roce 2020. Třeba příště!

Podobné články

Doporučujeme

Další články