fb pixel
Vyhledávání

Steve Irwin dostal první krajtu už v šesti letech: Lovec krokodýlů je věčnou ikonou Austrálie

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Steve Irwin patří k ikonám dokumentárního filmu o zvířatech, o čemž nás mnoho let přesvědčoval v rámci australského pořadu Lovec krokodýlů, který vysílala stanice Discovery Channel. Díky svému charisma a zájmu o ochranu přírody se stal legendou ve svém oboru, jejíž život předčasně skončil v roce 2006. Tehdy čtyřiačtyřicetiletého Irwina při natáčení bodla trnucha přímo do srdce.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 29.6.2023, 11:09

Steve Irwin jako Lovec krokodýlů

Když se řekne Steve Irwin, všem se automaticky vybaví televizní hvězda, která založila svou kariéru na lásce ke zvířatům a především na odlišném přístupu k tvorbě přírodovědných pořadů. Jeho odvaha před televizní kamerou fascinovala diváky po celém světě, a především v pořadu Lovec krokodýlů na stanici Discovery Channel ukázal, kde je díra na trhu. Australský rodák měl ke zvířatům kladný vztah v podstatě od malička.

Už jeho otec Bob Irwin byl velkým fanouškem plazů, proto se rozhodl vzít celou svou rodinu do Queenslandu, kde v roce 1970 založil park s plazy v Beerwah na Slunečním pobřeží. Z malého parku se časem stala Australia ZOO, která rostla a rostla až do začátku 90. let, kdy se Stevovi rodiče rozhodli jít do penze a přenechat rodinný podnik synovi. Ten měl samozřejmě velmi cenné zkušenosti, protože v podstatě celý svůj život strávil v ZOO, kde vyrůstal mezi zvířaty a pravidelně se o ně musel starat. Když mu bylo 6 let, přál si k narozeninám krajtu, a tu také dostal.

Postupem času se ze Steva stal odborník na zvířata. O plazech věděl v podstatě všechno, a když mu bylo 9 let, naučil se chytat krokodýly v noci. Jeho otec pravidelně návštěvníkům ZOO vyprávěl, že všechny krokodýly, které mají, chytil se svým synem vlastníma rukama. Když se Steve Irwin stal v roce 1991 ředitelem ZOO, dokázalo se mu posunout rodinný byznys na nový level. Za vše mohlo setkání s televizním producentem Johnem Staintonem, se kterým se spřátelil, a nakonec i vymyslel koncept pro dokumentární film Lovec krokodýlů. Ten zaznamenal obrovský divácký úspěch, takže logicky následovaly další a další epizody.

Z pořadu Lovec krokodýlů se nakonec stala kultovní záležitost se 70 epizodami pro Discovery Channel. Lidé si velice oblíbili osobitý přístup a lidskost Irwina při natáčení pořadů. Poté následoval seriál Croc Files, který se nesl v podobném duchu, ale měl trochu jiný koncept. Irwin se do svých pořadů nebál zapojit celou svou rodinu, což se divákům také zamlouvalo.

Irwinova láska ke zvířatům a jedinečné charisma mu nakonec vynesly i několik filmových rolích. Objevil se například ve filmu Dr. Dolittle 2 a v roce 2002 si dokonce zahrál sám sebe v rodinné komedii Lovec krokodýlů, která se stala kasovním trhákem. Všechny scény se zvířaty ve filmu stejně jako v dokumentárních filmech byly provedeny samotným Stevem, což filmovému štábu ušetřilo spousty peněz.

V roce 2001 se australská vláda rozhodla, že Irwinovi udělí medaili za celosvětovou ochranu přírody a za přínos australskému turismu a propagaci země. V září 2006 se při natáčení jednoho z dílů dokumentární série Ocean's Deadliest Irwin „sblížil“ s rejnokem. Bohužel u něj plaval až příliš blízko, ten se pak ohnal a bodl ho svým desetimetrovým bodcem přímo do srdce. Bohužel se nedalo už nic dělat a Steve Irwin tak zemřel ve věku 44 let. Dokonce existuje i nahrávka jeho smrti, protože celou situaci zrovna natáčel štáb a u kamery byl paradoxně jeho kamarád John Stainton, jenž z něj udělal hvězdu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články