fb pixel
Vyhledávání

Stvořitelé Super Maria, Tetris, Civilizace a dalších: 10 nejvýznamnějších videoherních designérů

 

Václav Rybář
Václav Rybář 10.12.2014, 09:00

  Před pár dny zemřel ve věku 92 let Ralph H. Baer - stvořitel první konzoli, který vymyslel Pong a zabil všechen náš volný čas. Baer i ve svém požehnaném věku pořád něco vymýšlel a vynalézal. Už sice nebyl na špičce, ale zvídavost a šikovnost ho neopustily ani kolem devadesátky. V následujícím žebříčku najdete další individua, kterým jistě vděčíte za spoustu času spáleného před monitorem nebo televizní obrazovkou.  

1. Shigeru Miyamoto (Mario, Donkey Kong, Zelda)

wii_u_daily_com www.wiiudaily.com Už několik dekád hlavní mozek Nintenda. Dělá pro ně i dneska a pokud si koupíte nejnovějšího Maria, rozhodně neprohloupíte. Byl u zrodu tří ikonických herních charakterů, několika konzolí a v Japonsku platí za boha. A nejen tam.  

2. Alexej Pažitnov (Tetris)

computerhistory_com www.computerhistory.com Bodrý ruský designér tu nesmí chybět. Sice vymyslel jen jedinou úspěšnou hru a ještě za ní od nejvyššího Sovětu nedostal zaplaceno, ale tou hrou byl Tetris. Kopie se počítají na stovky, prodeje na stovky milionů. Tohle už nikdy nikdo netrumfne.  

3. Sid Meier (Civilisation)

jcpe_tv www.jcpe.tv Simulace celé lidské civilizace může na první pohled vypadat jako oříšek, ale Sid to kdysi dávno zvládnul a od té doby tenhle kříž nosí na zádech. Sice vymyslel i jiné hry, taktéž simulace, ale Civilizace se k němu pořád vrací, protože je potřeba produkovat další a další díly. Jedničku hrál v devadesátkách snad každý, kdo měl PC.  

4. Peter Molyneux (Populous, Fable)

thesixthaxis_com www.thesixthaxis.com Francouzský vizionář, který byl vždycky tak trochu jinde. Když ostatní vyráběli letecké simulátory, stvořil simulátor kouzelného koberce (Magic Carpet). Když ostatní dělali dungeony, podíval se na celou problematiku z druhé strany (Dungeon Keeper). Jeho strategické hry Populous nebo Black & White se nepodobaly ničemu od konkurence a vždycky oslovily dost lidí. Dneska Molyneux spíš tápe, ale nepodceňujte ho, vždycky může přijít s nějakým úplně novým trendem.  

5. Will Wright (Sim City, Sims)

timesofmalta_com www.timesofmalta.com Postav město, nažen tam lidi, zvyšuj daně, pošli na nespokojence Godzillu! Ach, devadesátá léta a naše první lekce budovatelského kapitalismu na PC. Will Wright si piplal tohohle praotce žánru, ale později přesedlal na Sims. Že Sims nehrajete? Někdo z vašich přátel určitě ano, akorát to tají. Jinak by se té hry neprodávaly každoročně miliony kusů.  

6. John Carmack (Wolfenstein 3D, Doom, Quake)

extremetech_com www.extremetech.com Spolu s Johnem Romerem zakladatel 3D stříleček, jednoho z nejoblíbenějších herních žánrů vůbec. Carmack měl mozek, Romero srdce, a spolu vytvořili základní kameny ještě před tím, než se kdokoli stihl rozkoukat. Wolfenstein se od té doby dočkal několika remaků, Quakea hrají online někteří nadšenci dodnes. Carmack sice v herním byznysu už tolik neznamená, ale hraje velkou roli v rozvoji herních technologií a dokonce i hardwaru.  

7. Hideo Kojima (Metal Gear Solid)

gameheadlines_com www.gameheadlines.com Kojima-san patří k těm japonským designérům, za nimiž sice stojí jen jedna série, ale přesto mají neotřesitelnou pozici. Celý trh čeká s čím přijdou, jejich přednášky vyprodávají i ty největší haly a každá další hra je vyprodaná ještě před první řádkou zdrojového kódu. Do stejné kategorie můžeme zařadit např. Kazunoriho Yamauchiho (Gran Turismo).  

8. Warren Spector (Wing Commander, System Shock, Thief)

gamingtarget_com www.gamingtarget.com Space opera a simulátor v jednom? Warren Spector tehdy tuhle myšlenku odklepnul Chrisu Robertsovi a spolu vytvořili zajímavou a často podceňovanou sérii Wing Commander. Spector stojí ale hlavně za geniální sérií System Shock a následným Deus Ex, stealthovým Thiefem nebo třeba i kouzelným Crusader: No Remorse. Miliony fanoušků by si od něj koupili i pozlacené lejno. Opakovaně.  

9. Richard Garriott (Ultima, Ultima Online)

jcpe_tv2 www.jcpe.tv Má na kontě jednu z nejslavnějších RPG sérii vůbec a jeho Ultima Online byla na začátku MMORPG žánru, který dneska válcuje World of Warcraft. Garriott získal uznání, slávu i peníze, které utrácí velmi kreativně - třeba dvanáctidenním pobytem ve vesmíru na palubě ISS a také koupí ruského měsíčního vozítka Lunochod II, které je... na Měsíci. To ovšem Garriottovi nezabránilo v tom, aby ho od Rusů za sedmdesát tisíc dolarů koupil.  

10. Jordan Mechner (Karateka, Prince of Persia)

gamer_ru www.gamer.ru Tohle je spíš nostalgie, protože Mechner toho kromě prvních dvou Princů, Karateky a nádherné akční adventury The Last Express, zas tolik nevyrobil. Jenže u Karateky jsem strávil desítky a u Prince stovky hodin. To je možná víc, než u výtvorů jiných lidí v tomto žebříčků. A Prince of Persia rozhodně ovlivnil skákačky na několik let dopředu. I proto Mechnerovi místo v tomhle přehledu rozhodně patří.   V nostalgii se můžete klidně ještě chvilku porochnit. TADY máte 10 starých RPG her, které vás nadchnou i dnes.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články