Tomáš Baťa
Československý podnikatel Tomáš Baťa se narodil 3. dubna 1876 ve Zlíně. Zemřel 12. července 1932 ve věku 56 let při letecké nehodě. Jeho osobní letadlo havarovalo jen krátce po startu z firemního letiště v Otrokovicích.
Obuvnickou firmu Baťa založil spolu se svými sourozenci 21. září 1894 ve Zlíně. Tři sourozenci do podnikání vložili nemalé dědictví. V počátcích stál podnik před bankrotem, který se však podařilo odvrátit. V roce 1897 se začaly vyrábět lehké plátěné boty (tzv. baťovky) a úroveň a prosperita podniku se začala zlepšovat. Tomáš Baťa postupně vytvořil rozsáhlý komplex výroby a stal se nekorunovaným králem obuvi. Jeho podnikatelské postupy byly na svou dobu revoluční.
K obrazu svého podnikání přebudoval nejenom tovární areál, ale také město Zlín, jehož se stal starostou. Baťa nechal pro zaměstnance své továrny vystavit byty, školy i nemocnice.
Motivoval zaměstnance k celoživotnímu vzdělávání, zřídil také odbornou školu. V jeho aktivitách mu výraznou měrou pomáhala jeho manželka Marie Baťová.
První zahraniční výrobní závody byly vybudovány ve švýcarském Möhlinu a v indické Kalkatě. Komplexy v zahraničí se často budovaly podle zlínského vzoru.
Baťa se stal čtvrtým nejbohatším člověkem v Československu.
V době jeho tragického úmrtí zaměstnával přes 31 tisíc lidí a roční výroba činila 36,3 milionů párů bot. Obuv se prodávala v 2 500 prodejnách (1 840 v Československu, 660 v zahraničí).
Jeho nástupci ve firmě se stali nevlastní bratr Jan Antonín Baťa a Dominik Čipera s Hugo Vavrečkou.