fb pixel
Vyhledávání

Terry Fox: Příběh běžce, který bez nohy přeběhl napříč celou Kanadou

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Terry Fox byl kanadský běžec, jenž se v 80. letech stal symbolem naděje v boji proti nádorovým onemocněním. Když v roce 1980 uběhl napříč Kanadou Maraton naděje s cílem získat finance na výzkum léčby rakoviny, stálo ho to v podstatě život. To pro něj ovšem nebylo tak podstatné, protože i když zemřel ve věku pouhých 22 let, stal se legendou a především motivací pro všechny zdravotně handicapované sportovce.

Martin Miko
Martin Miko 12.4.2021, 14:26

Terry Fox dal nemocným lidem naději

Když se řekne jméno Terry Fox, automaticky by se vám měl vybavit kanadský sportovec a aktivista, který svým nekonvenčním způsobem dokázal podpořit výzkum nádorových onemocnění. Celým jménem Terrance Stanley Fox se narodil 28. července 1958 v Port Coquitlam v Britské Kolumbii. Od mládí se řadil k velkým milovníkům sportu. I když patřil do základní sestavy školního basketbalového družstva, tak ho jeho trenér přesvědčoval k tomu, aby to zkusil s dálkovým během. Podle něj na něj měl totiž předpoklady, což by nikoho vzhledem k jeho výšce pouhých 1,5 metru nenapadlo. Ostatně koho by napadlo, že při této výšce bude hrát basketbal. Foxe sport natolik bavil, že si vysnil, že se stane sportovním trenérem, a tak se zapsal na Univerzitu Simona Frasera, kde si měl svůj sen splnit.

Když mu bylo 18 let, lékaři mu diagnostikovali rakovinu kosti a bohužel mu kvůli tomu museli amputovat pravou nohu, což ze dne na den překazilo všechny jeho sportovní a trenérské plány. Pobyt v nemocnici byl pro Foxe naprostým utrpením, protože zde strávil spoustu času s pacienty, kteří trpěli rakovinou. Mezi pacienty byly bohužel i malé děti. Terry se o tuto problematiku začal více zajímat a podařilo se mu zjistit, že se na výzkum léčby rakoviny dává velmi nízký obnos financí, a tak se rozhodl jednat a začal s touto zákeřnou nemocí bojovat všemi prostředky.

Místo pravé nohy mu byla nasazena protéza. Terry Fox se rozhodl, že se s ní naučí běhat, a tak začal intenzivně trénovat a zvykat si na ni. 12. dubna 1980 odstartoval svůj běh napříč Kanadou ve St. John`s v Newfoundland. Jednalo se o tzv. Maraton naděje. I bez jedné nohy dokázal každý den uběhnout trasy o délce zhruba jednoho maratonu. Tímto způsobem se rozhodl bojovat proti bezmoci všech nemocných a zároveň dodat odvahu všem lidem s rakovinou. A povedlo se! Za 143 dnů uběhl neuvěřitelných 5 373 kilometrů. Jeho nadšení pro věc, zájem médií a množství nasbíraných financí neustále rostlo. U Thunder Bay v Ontariu po zhruba půl roce běhu musel svůj „ultra“ maraton ukončit, protože se mu rakovina vrátila zpátky. Bohužel mu byl objeven nádor na plicích.

V červnu 1981 nakonec dostal Terry Fox zápal plic a poté upadl do kómatu. Příští ráno zemřel ve věku pouhých 22 let. V celé Kanadě následoval státní smutek. Všechny vládní budovy totiž stáhly vlajku na půl žerdi do doby, než proběhne jeho oficiální pohřeb. Jeho odvaha a odhodlání mu nakonec vynesly mnoho vyznamenání. Stal se například nejmladším držitelem Řádu Kanady nebo získal nejvyšší civilní vyznamenání. Na jeho počest se dodnes běží takzvaný Běh Terryho Foxe, a to po celém světě včetně České republiky. První běh Terryho Foxe se konal hned pár měsíců po jeho smrti a uspořádal ho kanadský podnikatel Isadore Sharp, jehož syn také zemřel na rakovinu. Výtěžek akce následně věnoval na výzkum boje s rakovinou.

Terry Fox dokázal rozpoutat celospolečenský zájem o boj s touto zákeřnou nemocí, a za to mu patří všechna čest a respekt.

Podobné články

Doporučujeme

Další články