Další virus z Číny
Zbývá jen několik týdnů do amerických prezidentských voleb a už tak složitá předvolební situace se opět zkomplikovala. Americký prezident Donald Trump se totiž nakazil covidem-19 a stal se tak dalším státníkem, který musel v důsledku nákazy vyhledat lékařskou pomoc. Přestože Trump patří kvůli svému věku i nadváze mezi rizikové pacienty, podle poslední zpráv to vypadá, že Trumpovo čtyřiasedmdesátileté tělo navzdory jeho nezdravé fastfoodové dietě čínskému viru zatím odolává. Americký prezident tak pochopitelně využívá každého okamžiku, kdy může svou nákazu zlehčovat, aby si tak přihrál cenné politické body. Jeho chování tak připomíná jeho dávného předchůdce Woodrowa Wilsona, který se před více než stoletím nakazil jinou pandemickou chorobou, a sice španělskou chřipkou.
Woodrow Wilson patří u nás k nejznámějším americkým prezidentům kvůli svému nezanedbatelnému podílu na vzniku Československa, což připomíná i plaketa na pražském Hlavním nádraží, které kdysi neslo jeho jméno. Právě po skončení první světové války, která umožnila naši samostatnost, se Wilson spolu s dalšími světovými státníky vydal do Paříže vyřešit uspořádání Evropy včetně otázky mírových smluv s poraženými státy. Během své návštěvy Francie v dubnu 1919, která byla mimochodem jeho druhou a poslední mezinárodní návštěvou vůbec, se Wilson nakazil tzv. španělskou chřipkou, smrtící chorobou, která na samém konci první světové války začala rozsévat smrt napříč celým světem.
Oslabený Wilson nedokázal vzdorovat Francouzům
Tato pandemie smrtícího viru byla přitom dlouhou dobu poměrně pozapomenutá. Byť pandemie španělské chřipky způsobila po celém světě odhadem až 100 milionů mrtvých, kvůli válečné cenzuře se na ní postupem času zapomnělo. Politici pak celou nákazu raději zlehčovali a Woodrow Wilson nebyl výjimkou. Zatímco se v Paříži jednalo o budoucnosti Evropy a celého světa, Wilson ležel v horečkách a se silným kašlem ve svém pokoji. Novinářům pak Bílý dům vzkázal, že se prezident vlivem chladného pařížského počasí lehce nachladil. Opak byl pravdou – Wilson nesrozumitelně blábolil a vydával svým podřízeným nepochopitelné příkazy. Jako by toho nebylo málo, vlivem halucinací si americký prezident začal myslet, že je ve svém pokoji obklopen francouzskými agenty.
Přestože prezident nakonec chřipku přežil, zanechala nemoc své následky. Namísto rozhodného a silného státníka tak v Paříži evropští politici jednali s oslabeným starcem. Historici navíc spekulují, že právě Wilsonova nákaza španělskou chřipkou mohla do jisté míry ovlivnit další chod dějin. Wilson totiž původně vzdoroval požadavku francouzského premiéra Georges Clemenceau, který žádal tvrdé a ponižující potrestání Německa, což americký prezident odmítl, s tím, že by to v budoucnu přineslo jen další problémy. S oslabeným a vyčerpaným Wilsonem ale neměl francouzský premiér žádný problém prosadit své ponížení Německa, které nakonec vedlo k vzestupu německého nacionalismu, nástupu Adolfa Hitlera k moci, kolapsu Versaillského systému a ve svém důsledku až k další válce.
Aby toho nebylo málo, tak právě osudová mrtvice, která po návratu do Spojených států Wilsona trvale indisponovala, by nebyla tak vážná, kdyby nebyl prezident fatálně oslaben prodělanou chřipkou. Doufejme, že Trumpovi se podaří zotavit lépe než jeho předchůdci.