11 780 hlasů
Šestnáct dní zbývá do chvíle, kdy Donald Trump odejde z Bílého domu. Nebo možná spíš zbývá šestnáct dní do momentu, kdy ho tajná služba kopajícího a křičícího vytáhne na Pennsylvania Avenue. I takhle těsně před koncem éry oranžové nepříčetnosti se ale vynořují další a další šílenosti. Ta poslední přišla včera.
Washington Post včera přišel s oznámením, že se Donald Trump pokoušel ovlivnit výsledek voleb v Georgii. A nedlouho potom přišla CNN s tím, že má k dispozici usvědčující nahrávku. Na ní vede rozhovor s Trumpem státní tajemník Georgie Brad Raffensperger. Donald mu lichotí, podlézá, tlačí na něj a nakonec mu i vyhrožuje, aby ještě někde našel nějaké hlasy.
“Podívej, já prostě chci jen najít jedenáct tisíc sedm set osmdesát hlasů,” nabádá republikána Raffenspergera Trump. Dodává, že vyhrál volby a že by bylo nefér mu je takhle vzít. A Raffensperger pochopitelně odmítá, protože… má duši. No vidíte, nikdo Trumpovi nevěřil a měl pravdu. Skutečně se někdo pokoušel podvodně získat víc hlasů u voleb.
Poslední kapka
Až šokující je ale způsob, kterým se Trump rozhodl volby ovlivnit. Zavolat osobně tajemníkovi státu, kde jsou volby extrémně těsné, a tlačit na něj. To je… asi typický Trump. Nepochybujeme, že konspirační skupiny typu Qanon najdou způsob, jak si tohle vyložit buď jako mistrovský šach mat jejich nejoblíbenějšího prezidenta nebo jako výplod nějakého židozednářského spiknutí. My si ale pojďme říct, jak stupidní to je.
Lidé, kteří žijí v realitě, nicméně už prezidentovo chování odsoudili. K nahrávce se pobouřeně vyjádřila většina demokratické strany, mezi jinými například budoucí viceprezidentka Kamala Harris. Nejenom demokraté jsou ale pohoršeni. Pro CNN například mluvil republikánský kongresman Adam Kinzinger, který řekl, že nikdo s čistým svědomím nemůže zpochybňovat výsledky voleb. Na otázku, zda tohle je ale poslední kapka pro ty republikány, kteří až doposud Trumpa podporovali, jen krčil rameny. “Takových už bylo,” řekl pochmurně republikán z Illinois.
GOP, tedy republikánská strana, se kolem Trumpa dělí na dvě frakce. Jedna bude nejspíš stát s prezidentem až do hořkého konce, kdy se pravděpodobně zastřelí v krytu pod Washingtonem, ta druhá upozorňuje na to, že v tomto bodě už podpora Trumpovi nastavuje nebezpečný precedns pro demokratické procesy v Americe.
Trump se pochopitelně brání a pochopitelně přes Twitter. A samozřejmě byl ten tweet okamžitě označen platformou jako konspirační blbost. Stále-ještě-prezident v něm tvrdí, že hovořil s Raffenspergerem o volebních podvodech a že ten mu odmítl odpovědět na všechny jeho otázky týkající se hlasujících mrtvých a podobně. A tajemník státu Georgia ho označil za lháře.
Celé to má ale jedno pozitivum. Už jenom dva týdny!