Polovina českých dětí je na Tik Toku
Na základě několika průzkumů, které nám poskytl Avast v rámci projektu Buď safe online, jsme se dozvěděli několik zajímavých dat, která se týkají aplikace Tik Tok. Na základě jednoduchého dotazníku, který vyplňovaly děti z Česka a Slovenska, kterého se od 5. do 12. února 2019 zúčastnilo 3 353 respondentů mladších 18 let, bylo zjištěno, že neuvěřitelných 52 procent všech dětí a mladistvých má profil na aplikaci Tik Tok. Až 35 procent dětí pak neví, že jejich profil je ve výchozím nastavení veřejný, takže je může sledovat kdokoliv. Dokonce i pedofilové, mezi kterými je aplikace velmi oblíbená.
"Děti a teenageři chtějí na sociálních sítích především získat co nejvíce lajků, srdíček a sledujících, spousta z nich ale nedbá na to, že jejich profil je veřejný a kdokoliv jejich obsah může vidět,“ vysvětluje odbornice na online bezpečnost Julia Szymanska a dodává, že v případě Tik Toku je rovněž problém s tím, že si kdokoliv může stáhnout vaše video a nebo ho může použít v takzvané duetu. Zde pak hrozí nebezpečí kyberšikany.
Globálně má aplikace Tik Tok už 500 milionů aktivních uživatelů a jedná se o jednu z nejpoužívanějších aplikací současnosti. Podívejte se na následujících výsledky dotazníkového šetření, které vás možná překvapí.
6 tipů pro rodiče, jak zajistit bezpečnost dětí na TikToku:
1. Aplikaci si nejdřív nainstalujte i vy a zkuste ji chvíli používat, abyste pochopili, jak funguje a jaký obsah se na ní nachází. Nejlépe budete vlastním dětem umět poradit, pokud porozumíte prostředí, v němž se pohybují.
2. Přenastavte profil dítěte na TikToku z veřejného na soukromý.
3. Vypněte v aplikaci lokalizační služby, aby nešlo sledovat, odkud se dítě nebo vy připojujete.
4. Promluvte si se svým dítětem o tom, co na internetu dělá. Proberte, co je a není vhodné sdílet a snažte se zjistit, co pro vaše děti přítomnost na TikToku znamená.
5. Je také důležité si uvědomit, že se jedná o sociální síť a veškeré reakce na sdílený obsah v podobě reakce „like“či „dislike“ je potřeba brát s rezervou a s vědomím toho, že se vztahy na sociálních sítích nedají připodobnit k reálnému životu.
6. Stanovte si společně časový limit, jak dlouho mohou vaše děti trávit čas na internetu.
A zde je několik zajímavostí o legendárním rakouském zpěvákovi Falcovi, který vystupoval i ve znojemském lunaparku.