fb pixel
Vyhledávání

Umělci přišli s další iniciativou na ochranu demokracie. Ta připomíná spíše polibek smrti od zombie z 90. let

Pamatujete na Týdny neklidu? Několik vět 2017 je něco jako Týdny neklidu 2. Bohužel i dopad bude stejně nulový.
Zdroj: youtube.com

Skupina umělců a bývalých politiků přišla s prohlášením pojmenovaným Několik vět 2017. Dle jejich slov by se mělo jednat o iniciativu za obranu demokratické a svobodné společnosti v Česku. Při pohledu na jména signatářů má člověk ale spíše pocit, že se po moci stýská partičce polozapomenutých osobností 90. let. Ovlivní Několik vět volby nebo se jedná o polibek smrti tomu, za co umělci bojují?

Jan Palička
Jan Palička 27.6.2017, 16:50

Politická situace v České republice je dlouhodobě neuspokojivá. Máme za sebou vládní krizi, otřásla se některá ministerská křesla a důvěra v politiku jako takovou před volbami klesá. To se rozhodla změnit skupina umělců a bývalých politiků, kteří vydali prohlášení nazvané Několik vět 2017. Už na první pohled je ale zřejmé, že tato aktivita bude pro očištění české politické kultury spíše kontraproduktivní.

Výzvu Několik vět 2017 zformovali osobnosti sdružené v platformě SPIN (Spravedlnost a inovace). Podle jmen se ale o žádné velké inovátory nejedná, většina těchto osobností se v politice více či méně úspěšně v politice angažovala v 90. letech a rozhodně se nejedná o osobnosti, které by se díky své politické minulosti těšily nějakému velkému respektu.

V čele iniciativy stojí například zpěvák Michael Kocáb, který se jako politik zapsal do historie hlavně svým neslavným působením na postu ministra pro lidská práva. Spojován byl rovněž s kauzou vytunelovaného fondu Trend. Vedle něj je pod výzvou Několik vět 2017 podepsán například politik ODA Jan Kalvoda, který v devadesátých letech neoprávněně užíval titul JUDr. a zastupoval jako advokát společnost Diag Human, která v arbitráži připravila Českou republiku o několik miliard korun.

Další z politických osobností 90. let podepsaných pod Několika větami 2017 je bývalý člen rozpadlé Unie svobody Jan Ruml, který se rovněž netěší žádné větší popularitě. Politické osobnosti jsou doplněny například o herce Jiřího Mádla, který v roce 2010 vystupoval v předvolebním agitačním videu Přemluv bábu, zpěváka Vojtu Dyka, který spolu s Jiřím Bartoškou v loňském roce vyhlašoval obskurní Týdny neklidu, nebo například režiséra Jiřího Menzela.

Ač Několik vět 2017 cílí proti reálnému problému, kterým zhoršující se stav české politiky nepochybně je, troskotá hlavně na tom, že se jedná o iniciativu osobností, které po letech jejich působení ve veřejné sféře značná část populace považuje za nedůvěryhodné a ideologicky až příliš jednostranně zaměřené. Zatímco Miloš Zeman, Andrej Babiš, Rusko a Čína jsou pro tyto osobnosti strůjci všeho zla, Evropská unie je jimi nekriticky adorována stejně tak jako každý liberálně levicový politik.

Kamenem úrazu je to, že lidé očividně takto černobílé pojetí světa a politiky nechtějí a tak se ani dobře míněné aktivity jako výzva Několik vět 2017 nesetkávají s úspěchem a kritizovaným politikům navzdory všemu, co dělají, stoupají preference.

Zde se můžete přesvědčit o tom, že podobně nešťastně jako signatáři Několika vět si v boji za demokracii počíná i herečka Bára Štěpánová.

Podobné články

Doporučujeme

Další články