Kult lidské krve můžeme zaznamenat i ve starověkém Egyptě. Dle židovské tradice měl jeden faraon nechat ukrást židovské děti svým matkám a poté se koupat v jejich krvi. Podobné příběhy se tradují také o Alžbětě Báthory, která se měla koupat v krvi svých služebnic, aby si tak zajistila věčné mládí.
O původu upírů
Upíři jsou tradičně spojováni se slovanským folklorem. Slovo upír se v určité podobě vyskytuje u všech slovanských národů. Víru v bytosti živící se lidskou krví najdeme však po celém světě. V daleké Malajsii a Indonésii se obávají krvesajících duchů penanggalan. Zajímavé je, že jako obranu proti nim používají, stejně jako v Evropě, česnek. Důkazy o existenci víry v upíry se dochovaly nejen skrze legendy, ale také díky písemným záznamům a kosterním nálezům. Právě takovýchto hrobů s tzv. protivampyrickými zásahy se v Čechách a na Moravě našlo velké množství. Existovalo více verzí, jak se člověk mohl stát upírem. V zásadě je můžeme rozdělit do dvou skupin. Buď byl daný jedinec něčím výjimečný již za svého života, nebo došlo k nějaké výjimečné (často neblahé) události během jeho pohřbu nebo po něm. Neblahá událost mohla být i přeletem krkavců při ukládání těla do hrobu, nebo zahynutí domácího zvířete bez zjevné příčiny. Za uřknuté vampýrem byli za svého života považováni postižení lidé, zejména pak trpící chudokrevností. Na jejich těle se dělaly protivampyrické zásahy bezprostředně po smrti. Jednalo se o utnutí hlavy, rozbití hlavy kamenem, kámen nacpaný do ústní dutiny, probodnutí kůlem, pohřbení na břiše s rukama zavázanýma za zády. Těmito způsoby se naši předci preventivně ujišťovali, že upír nevstane z hrobu. Jedno z největších pohřebišť s protivampyrickými zásahy bylo nalezeno v obci Čelákovice při archeologickém průzkumu v roce 1966. Podobné hroby byly nalezeny také v Olomouci, Vraclavi nebo v Českém Krumlově. O posledním jmenovaném si povíme více v následujících řádcích.
Kněžna Eleonora a krutý správce ze Žďáru
Než Bram Stoker napsal svého proslulého Drákulu, procestoval země, kde se upírské legendy vyskytovaly. Na svých cestách zavítal i do Čech. V Drákulovi je určitá pasáž, kdy jeden nemrtvý říká: „...přicházím z daleka, z Čech.“ Měl prý zavítat i do Českého Krumlova, kde se traduje legenda, že místní kněžna Eleonora byla upírka. Celým jménem Eleonora Amálie ze Schwarzenberka, která po smrti svého manžela sama spravovala česko-krumlovské panství. V její době nebylo zvykem, aby žena vládla, byla na svou dobu velice emancipovaná. Najednou začala chřadnout, byla u ní zjištěná chudokrevnost. Veřejnost ji začala považovat za upíra. Poddaní věřili, že v Českém Krumlově řádí mimořádně silný upír, když si troufne na šlechtičnu. Eleonora se pokoušela vyléčit, zvolila poměrně netradiční způsob léčby. Na hradě byli drženi vlci, respektive vlčí feny, ze kterých získávala mléko, jež pila a v němž se také koupávala. Po její smrti rodina zaplatila pitvu, ta však nepřinesla žádný nález – někteří badatelé se domnívají, že spíš než o pitvu mělo jít právě o protivampyrický zásah. Pohřeb proběhl v tichosti, nezúčastnil se jej žádný spřízněný šlechtic, jen místní chudina.
Ve Žďáru řádil zase nemrtvý správce panství Johan Alois Ulrich. Za svého života byl velice krutý a přísný k poddaným, zato panstvu podlézal. Po smrti byl pohřben na místním hřbitově, ovšem lidé jej začali vídávat na mostě blízko žďárského zámku. Jeho strašení mělo několik etap. Nejdříve jen na mostě stál a koukal se někam do dáli. Později si začal všímat kolemjdoucích lidí, začal je fackovat, sem tam je i nakopnul. Jeden úředník měl po setkání s Ulrichem zemřít. Místní se rozhodli, že je Ulricha třeba exhumovat, to také udělali. Rakev přenesli do místního kostela, za přítomnosti faráře a kata ji otevřeli. Mrtvola otevřela oči a posadila se, začala s knězem debatovat. Vyčítal mu například, že se před exorcismem (vymítáním), které na něm chtěl dělat, nevyzpovídal. Najednou se Ulrich zvedl a postavil. V tu chvíli mu kat mečem seknul pod kolena, a on se tak skácel zpět do rakve, kat mu hbitě uťal hlavu a do krku mu nasypali mák.
ZDROJE:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Upír_(nemrtvý)
https://vysocina.rozhlas.cz/nemrtvy-kruty-spravce-ulrich-se-muze-do-zdaru-kdykoli-vratit-7128395
https://cs.wikipedia.org/wiki/Eleonora_Am%C3%A1lie_ze_Schwarzenberka
Badatelé živě: Upíří kněžna a Dracula z Českého Krumlova