Stoletý stařík se nechal naočkovat
V pavilonu I Masarykovy nemocnice v Ústí se nechal očkovat stoletý Ústečan Alois Randus. Sto let je mu celkem čerstvě, třetí číslici si ke svému věku přidal až 13. ledna. Kvůli koronaviru se ale oslavy nedočkal. Tvrdí, že si nějakou nechá zorganizovat, až skončí všechna ta opatření. Líbila by se mu velká zahradní slavnost. „Mojí největší zálibou jsou včely. Přes třicet let jsem vedl kroužek. Řada žáků si ke mně chodí stále pro rady. Nechci se obávat, že se od nich nakazím,“ vysvětloval pan Alois.
Randus je jedním z tisícovky seniorů nad osmdesát let, který se nechal v Ústeckém kraji naočkovat. Stejně jako každý zájemce o očkování proti covidu i on musel vyplnit formulář o svém zdravotním stavu se souhlasem s aplikací vakcíny a prošel lékařskou prohlídkou. „Skoro vůbec mě píchnutí nebolelo. Cítím se velmi dobře,“ říkal pan Alois ještě v čekárně po opuštění vakcinační ambulance.
Krajská zdravotní na Ústecku už má otevřeno šestnáct očkovacích center, v krajském městě hned dvě a v okresních nemocnicích většinou po jednom. Včetně Teplic, Děčína, Chomutova, Mostu, ale i Litvínova nebo Varnsdorfu.
Psí mutace
V České republice máme ukončených nějakých třináct tisíc vakcinovaných, ale minimálně první svůj shot už dostalo přes dvě stě tisíc lidí. V drtivé většině zdravotníci, ústavní činitelé a senioři nad osmdesát let. Snahy o to naočkovat co největší skupinu ohrožených osob jsou teď napjatější, protože nás podle expertů čeká vlna nakažlivější mutace viru.
Takže zatímco psí index dnes klesl na pořád strašidelných, ale oproti posledním dnům relativně pozitivních šedesát osm bodů, Jan Kulveit, spoluautor indexu PES, tvrdí, že bychom se měli začít poohlížet po šestém stupni. Kolik se nám do té doby podaří naočkovat členů ohrožených skupin, to je otázka na vládu.