V půlce června ČTK oznámila, že za největší ekologický problém na planetě považují Češi a Češky hromadění odpadu. Prý to vyplývá z výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Odpadků se bojí 92 % dotázaných.
Vypadá to děsivě. Foto: woanews.com
Jak jsme na tom v Evropě? Unie ročně vyprodukuje 1,3 miliardy tun odpadků. 49 % putuje na skládky, 18 % se spaluje a jen 27 % je recyklováno. Odpad třídí 69 % Čechů. Každý z nás ročně „vyrobí" 250 kilogramů odpadu, z něhož asi 13 % tvoří plasty. Za celý život jich tak vyhodíme asi 2300 kilogramů.
Jak jsme na tom celosvětově? Odborníci varují, že v roce 2020 bude jen samotná Čína produkovat každý rok stejné množství odpadu, jaké v roce 1997 vytvořil celý svět... Bojíte se, že nás ten bordel časem zavalí? Že se prostě utopíme v tom, co každé ráno vynášíme do popelnice? Dánský statistik Bjørn Lomborg v knize Skeptický ekolog spočítal, že kdyby se veškerý odpad z USA za celé 21. století naskládal do výšky třiceti metrů, zaplnil by čtverec o hraně jen 28 kilometrů. Čechů je asi 29,5krát méně než Američanů – náš stoletý binec se tedy vejde do čtverce o hraně dlouhé jen asi pět kilometrů. Nic moc, a to jsme ještě neodečetli zrecyklovaný odpad.
Budoucí archeologové možná budou překopávat hory odpadků, které jim dnes zanecháváme. Představte si ten jásot, až za tisíc let vyhrabou krabici od mléka a obal taveného sýru z vaší dnešní snídaně! Zvláštní odvětví archeologie už dnes prozkoumává staré odpadní jímky, smetiště a záchody. Podle historika Petra Pokorného poskytly fekální jímky Pražského hradu důkaz o prosperujícím dálkovém obchodu s tropickou Asií ve 14. století. Byla v nich totiž nalezena pylová zrna vzácného tropického ovoce a koření. Možná prošla tělem Jana Lucemburského...