fb pixel
Vyhledávání

Vakcína z Oxfordu hlásí sedmdesáti procentní úspěšnost, má ale řadu jiných, důležitých výhod

Zdroj: By governortomwolf - https://www.flickr.com/photos/130921112@N07/49628500537/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87820440

Společnost AstraZeneca, která vyvíjí vakcínu ve spolupráci s vědci z oxfordské univerzity, hlásí ke konci třetího kola testování sedmdesáti procentní úspěšnost. Při správném podání se může efektivita vyšplhat až na devadesát procent, naznačují testy. Oproti výkonnějším vakcínám, které se dokončují za Atlantikem ale budou levnější a vhodnější pro převoz.

Jan Studnička
Jan Studnička 23.11.2020, 10:00

Jak si to kdo píchne

V České republice byla AstraZeneca extrémně pozorně sledována. Dlouho se totiž mluvilo o tom, že společnost má celosvětový náskok při vývoji vakcíny a bude pravděpodobně první, kdo ji dokončí. Evropská unie už si objednala sérii koronavirových AstraZeneca vakcín a podobně je na tom i Česká republika. Britská vláda samozřejmě podporuje domácí tým, takže objednali sto milionů dávek.

My bychom taky podporovali domácí tým, ale v Česku vyvíjená vakcína se nikdy pořádně nedostala za první kolo testů, všichni odborníci dopředu říkali, že to takhle dopadne a akorát jsme jako stát vyhodili miliony, za které se mohly nakoupit funkční vakcíny.

AstruZenecu nakonec trhly v cílové rovince koncerny Pfizer a BioNTech. Oba korporáty už mimochodem oficiálně požádaly americké úřady o nouzové nasazení jejich vakcíny ve Státech. AstraZeneca navíc hlásí “pouze” sedmdesáti procentní úspěšnost. To je na jednu stranu ohromný triumf, pořád je to vakcína, která měla vznikat roky a vědci ji uvařili za deset měsíců, ale na druhou stranu je to trochu zklamání, protože obě už dokončené vakcíny zaznamenaly úspěšnost nad devadesát procent.

“S výsledky jsme ale stále spokojeni,” řekl BBC vedoucí testování profesor Andrew Pollard. Některá čísla totiž naznačují, že by se i s vakcínou od AstraZeneca dalo dosáhnout na devadesát procent úspěšnosti při správné aplikaci. Pokud totiž dobrovolník dostal dvě silné dávky vakcíny za sebou, úspěšnost byla na dvaašedesáti procentech. Pokud dobrovolník dostal slabší dávku a potom jednu silnou, byla mnohem větší pravděpodobnost k vytvoření imunity.

Je toho zkrátka pořád mnoho, co o covidu a ochraně před ním nevíme. Jen před pár dny se začaly objevovat zprávy o tom, že MMR očkování, tedy očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám, vás může do určité míry chránit před nákazou koronavirem.

Do světa!

Vakcína vyvíjená vědci z University of Oxford má ale jeden trumf v rukávu. Vlastně dva. Dvě ohromné výhody oproti Pfizeru i BioNTechu. Tím prvním trumfem je cena. Vakcína AstraZeneca totiž bude řádově levnější, protože společnost se zavázala až k čtyř stům milionům dávek pouze za cenu nákladů. Jedna dávka od Pfizeru odhadem a v přepočtu vyjde na něco málo přes čtyři sta korun, dávka od AstraZeneca na necelou stovku.

Druhou výhodu, kterou má britská vakcína, je její transportovatelnost. Není tolik náročná na přechovávání a rozvoz po světě, což z ní dělá naprosto ideálního kandidáta na vývoz do chudých zemí, kde budou muset světové organizace aplikovat vakcinace v polních podmínkách.

Podobné články

Doporučujeme

Další články