Když se člověk namočí nebo zmokne, co udělá? Utře se nebo počká, až uschne. Jenže dokud jste mokří, je vám zima. Je to proto, že voda je vynikající tepelný vodič, takže nás ochlazuje, je-li teplota vzduchu nižší než ta naše tělesná.
Co udělá pes, když se namočí nebo zmokne? Otřepe se, oklepe se, zkrátka sebou zavrtí v horizontální rovině, aby zbavil svou srst vody.
A jak zjistili vědci z prestižní (opravdu fakt prestižní a významné, něco jako MIT nebo Berkeley) technické univerzity Georgia Institute of Technology v Atlantě, netřese sebou jen tak náhodně, nýbrž velmi propracovaně a zároveň efektivně, takže se během čtyř sekund zbaví až 70 % vody.
A nejen pes, ale i ostatní zvířata, tedy více či méně osrstění či jinými kožními útvary obdaření savci, jak názorně ukazuje toto video:
Jak zjistil zevrubný a dlouhé měsíce trvající výzkum pod vedením biologa jménem David Hu, každé zvíře se oklepává trochu jinak. Záleží hlavně na tom, jak je velké. Stručně řečeno, čím je zvíře menší, tím vyšší frekvenci ‚oklepů‘ musí vyvinout, aby překonalo jednu unikátní vlastnost vody – vysoké povrchové napětí, z něhož ‚pramení‘ i její viskozita a hustota – a díky tomu se vody zbavilo.
Logicky je lepší, když není zvíře obézní nejen proto, že to nesvědčí jeho celkovému zdraví. Ale také se hůře zbavuje vody, která ho ochlazuje, následkem čehož pak více žere, aby si udrželo tukovou izolační vrstvu. Je to takový začarovaný kruh.
Naopak větším zvířatům stačí nižší frekvence ‚oklepů‘, při které ale (díky celkově většímu povrchu těla) vyvinou stejnou odstředivou sílu jako zvířata menší při vyšších ‚kmitočtech‘.
Dalším důležitým faktorem – jak zjistil tento výzkum – je tloušťka zvířete. Čím je hubenější a čím více na něm kůže ‚visí‘, resp. ji má ‚volnou‘, tím je oklepávání účinnější. Některá zvířata dokáží s pomocí ‚volné kůže‘ vyvinout odstředivou sílu až 70 G, tedy sedmdesátinásobek zemské gravitace.
A proč se oklepávají zvířata i za sucha? Aby se zahřála, a to hned nadvakrát. Jednak samotným pohybem a za druhé tím, že oklepáním vženou mezi chlupy vzduch, který spolu se srstí funguje jako další izolační vrstva.
Jen jestli ovšem není tenhle článek trochu zbytečně laskavý, když domácí zvěř a psi zvláště ničí zdraví nás a hlavně našich dětí.