Pokud byste (neobeznámeni) potkali Dobriho Dobreva, zřejmě byste ho přiřadili k mnoha dalším žebrákům, kteří se v Bulharsku toulají po ulicích a jejichž existence závisí na laskavosti ostatních. Obyvatelé Sofie by vám tuto chybnou domněnku ovšem brzy vymluvili, protože pro ně je tento muž živým svatým.
Z vyžebraných peněz si prý totiž nenechává ani cent, tedy v případě Bulharska ani stotinku. Celé částky, které za jeho dvacet let trvající žebrání v součtu šplhají do statisíců až milionů, věnuje sirotčincům a kostelům. Největšího daru se dočkala sofijská katedrála sv. Alexandra Něvského, pro kterou od dárců získal 35 700 lev (asi půl milionu korun). Stal se tak největším soukromým dárcem tohoto svatostánku.
Sám Dobri žije asketicky – jen ze své penze, která měsíčně činí pouhých 80 Euro. Obývá malý, skromný pokoj s postelí a stolem poblíž kostela v Bajlově, zrekonstruovaném za jeho dar 10 000 lev. Do Sofie, vzdálené asi 24 km, cestoval dřív pěšky. Dnes se musí spoléhat na autobusy nebo na řidiče, kteří ho svezou.
Uživatel Nullvoid123 z Redditu loni napsal, co mu Dobrev prozradil o motivaci a smyslu svého žebrání. V minulosti prý udělal špatnou věc a svůj hřích se snaží napravit pomocí jiným. Jakou „špatnou věc“? To neprozradil...
Dobri Dobrev se ve své zemi, sužované bídou a korupcí, stal opravdovým symbolem štědrosti a odříkání. Mezi nepříznivými zprávami z politiky a ze života zbohatlických rodin tak dává věřícím naději, že jejich společnost ještě neopustila lidská dobrota.
„Dobrá vůle je spravedlivá a opravdová. Všechno v ní je správné. Nesmíme lhát, ani krást, ani páchat cizoložství. Musíme se navzájem milovat tak, jako nás miluje bůh.“ (Dobri Dobrev)
A pokud se vám chce také tak trochu páchat dobro, zkuste si pro něj zaběhnout! Inspiraci máte ZDE.
A co TIHLE žebráci, jak to oni myslí upřímně?